| Kime a întrebat:

Mi-am scos piciorul din ghips ieri. Am avut o fractură maleolă externă la piciorul drept. In timp ce am avut ghipsu am fost sa il dau jos de vreo 4 ori doar ca piciorul nu se vindecase. Am stat aproape 2 luni cu piciorul în ghips. Ieri cand am fost sa il scot, doctorul mi-a facut radiografie,iar oasele mele si-au revenit la normal. Doctorul a zis sa pasesc usor prima data ca sa nu il rup din nou.

Chestia nasoala este ca daca il misc in unele directii am o senzatie de parca doare putin sau ma tine ceva sa nu il pot misca bine.( nu pot sa imi dau seama ). Când încerc sa pun piciorul în pământ simt un junghiu în călcâi, în talpă. Credeți că piciorul este nevindecat? Sau este din cauza că nu l-am mai folosit atat de mult timp? Vreau sa mentionez ca dupa ce am scos piciorul din ghips mi se jupoaie pielea de pe talpa, este normal? Dau funda :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic un "dat cu parerea" aici, pe TPU! Daca ai radiografia du-te la un alt medic ortoped--- este singurul in masura sa formuleze o opinie medicala.

p.s. Poate, nu stiu, iti va recomanda sa folosesti temporar o carja de brat spre a nu solicita prea mult piciorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E normal sa ai dureri dupa ce l ai scos din ghips. Eu am avut ambele picioare in ghips si nu a fost usor dupa. Iti recomand si niste ore de fizioterapie

| Moga_Mario_1997 a răspuns:

Deci nu pot sa ma numesc un expert dar un un picior/mana in ghips nu revine la forma sa normala niciodata dupa mine are trebuie sa faci un control o spun petru ca si eu am avut o fractura dar la mana si nu am avut durerile care le ai.