| 8623 a întrebat:

Hei,TPU! Pe mama mea o doare foarte tare spatele,in zona lombara,si ambele picioare foarte rau,deci aproape ca nu mai poate merge si merge cam cocosata.
Acum vreo 2, 3 ani a cazut foarte rau.
Nu vrea sa mearga la medic,nu o pot convinge!
Banuiesc ca are hernie de disc,cu toate ca doar medicul stie cu exactitate!
Daca ar face operatie ar putea sa se recupereze complet, avand in vedere durerea insuportabila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Poate sa fie hernie de disc sau altceva.
Acestea nu se "trateaza" dupa ureche cu aspirina ci se merge la un medic specialist, se face o radiografie etc
Cel mai bine este sa mearga la medic, daca trebuie operata cu siguranta aceasta durere o sa dispara desi va mai simti ca furnicaturi cand si cand in picioare, dar va putea sa mearga, sa-si desfasoare activitatea intr-un mod normal nu ca acum.
Din pacate bisturiul face minuni, din pacate zic pentru ca este destul de grea operatia la coloana, grea in sensul psihic, trauma de dinainte de cuvantul operatie.
Multa sanatate mamei tale!

4 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Eu zic sa o duci cu forta la medic, chiar daca nu vrea, e foarte periculos sa o lasi asa, poate cand v-a realiza ea ca trebuie sa mearga nu va mai fii nimic de facut si va ramane intr-un scaun cu rotile, deci fuga la un doctor specialist pentru un diagnostic. Multa sanatate!

| sir sanjei a răspuns:

Inainte de a stii daca trebuie operata, trebuie sa consulte un medic.
Tu banuiesti ca are hernie de disc, dar un doctor specialist stie cel mai bine.
Daca nu vrea sa mearga acum la medic, cand inca poate, crede-ma ca in momentul in care nu se va mai tine pe picioare o va face. Asta daca nu cumva doreste sa fie plimbata in scaunul cu rotile.

| ee a răspuns:

In primul rand trebuie indentificata cauza, ce a condus la aceste dureri, de exemplu viteza de miscare, miscari gresite etc

| Pascu_Antonia_1992 a răspuns:

Daca medicul ii recomanda operatia, e spre binele ei. Poate incerca o a doua opinie daca nu are incredere. Sanatate!