| Swetlly122 a întrebat:

Recent am fost la stomatolog pentru o măsea și mi-a spus că am punga la măsea și singura soluție e extracția. Azi e a 3a zi și încă mă mai doare de la urma așa puțin. Dar mai rău mă deranjează că am obrazul umflat cred că încă nu și-a dat puroiul drumul de acolo. Și întrebarea mea este, e normal așa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

NU SE EXTRAGE O MASEA ATATA TIMP CAT EXISTA INFECTIE! intai se trateaza cu antibiotic, si abia apoi daca medicul stomatolog considera necesar se scoate maseaua sau se trateaza, urmand pasi precum scoatarea nervului, tratarea canalului, aduagarea de pasta de aceea provizorie si pana la plombarea definitiva.
Asta care ti-a recomandat sa isi extraga maseaua cand era/este inca umflata nu este intreg la cap, astia sunt medicii criminali, daca extragi o masea cu proi unei persoane bolnave cu inima o omori. Chiar si la o persoana sanatoasa ii creezi probleme nasoale! Astia-s inconstienti!?

| Denisa0954 a răspuns:

Nu este normal sa iti scoată maseaua. Cauta alt medic care să te trateze cum trebuie. E normal sa ti se umfle obrazul din moment ce gingia e inflamata

| Nonolita a răspuns:

De la ce "urma" te doare? De la extractie?
Ti-a scos maseaua desi aveai puroi? Ala nu e medic. Daca ai obrazul umflat, sigur mai ai inca puroi. Mergi la un alt stomatolog. Poti sa mergi si azi la un cabinet care asigura urgenta. Trebuie scos puroiul (probabil) prin drenare si apoi antibiotic pentru vindecare. Altfel infectia se extinde.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Dupa ce ti-a scos puroiul ai facut gargara? Adica bagi apa in gura si zgudui putin ca sa iasa si ramasitele puroiului ramase acolo