| 8623 a întrebat:

Hei,TPU! REFLUXUL GASTROESOFAGIAN se poate face de la intarzierea mersului la baie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Nu, nu are nicio legatura. In acel caz, se va accentua peristaltismul intestinal (miscarile intestinului) in incercarea de a defeca. In cele din urma, tot vei elimina materiile fecale. Se va dilata rectul probabil in incercarea de a tine materiile fecale mai mult timp, iar prezenta lor pentru prea mult timp poate sa duca la aparitia unei infectii.

Răspuns Apreciat de Editori
| BroascaCuElice a răspuns:

Este cauzat de refluxul (întoarcerea) acidului sau bilei de la nivelul stomacului în esofag. Când înghițim, sfincterul esofagian inferior (un muschi circular situat la capătul dinspre stomac al esofagului) se relaxează pentru a permite alimentelor să treacă în stomac, apoi se închide din nou. Dacă acest mușchi se relaxează anormal (în afara perioadelor de înghițire) sau este slăbit, acidul si conținutul din stomac pot reflua în esofag, cauzând simptome de BRGE precum arsuri. Acest reflux constant de acid poate irita mucoasa esofagiană, cauzând inflamație (esofagită). În timp, inflamația poate duce la eroziuni (răni ale mucoasei) esofagiene, chiar și ulcere, care se pot complica cu sângerări sau probleme respiratorii.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consuma ceai de ghimbir cu miere! Tratamentul acesta, pe o perioada mai mare de timp, poate omori bacteria pylori, in caz de exista in corpul tau acum. Toate astea:
Cafeaua, băuturile acidulate, ciocolata
Mâncarea de tip fast-food
Alcoolul
Menta, condimentele puternice;
Carne prăjită, mezeluri din comerț, carne afumată
Deserturi cu cremă și produse de cofetărie/patiserie
Maioneză, sosuri grase, chipsuri de cartofi/porumb
Fructe citrice și legume acide: portocale, grapefruit, afine, roșii, lamâi, lime
Piure de cartofi, salata de cartofi
Ceapă crudă, usturoi | SUNT INTERZISE daca ai diagnosticul de reflux gastroesofagian!

| 1918 a răspuns:

Conduita terapeutica (tratamentul)

Aportul zilnic de alimente trebuie impartit in 3-4 mese pe zi, echilibrate din punct de vedere nutritional si in cantitati mici sau medii. Trebuie evitat consumul unei cantitati mari de alimente, deoarece distensia gastrica favorizeaza refluxul, la persoanele predispuse. De asemenea, cina trebuie sa fie luata cu 3-4 ore inainte de culcare, iar dupa orice masa nu este indicata siesta la orizontala.

Pacientii supraponderali trebuie sa scada in greutate. Trebuie evitate centurile stramte, corsetele si, in general, imbracamintea inadecvata, care determina cresterea presiunii intraabdominale.

O serie de alimente, care sunt dovedite drept favorizante ale refluxului gastric in esofag si stimulante ale secretiei acide, trebuie evitate. Acestea sunt grasimile, alimentele prajite, ciocolata, rosiile si produsele derivate, citricele.

Bauturile alcoolice si fumatul sunt si ei factori recunoscuti care determina reflux si favorizeaza pirozisul. O serie de medicamente pot fi si ele implicate, ca de exemplu contraceptivele orale, sedativele, betablocantele (propranolol) sau tranchilizantele.