| Ursulet2019 a întrebat:

Stiu ca acesta nu este un forum medical, dar am o nelamurire de aceasta natura.
A luat cineva pastila de a doua zi(escapelle) in timp ce lua anticonceptionale(yasmin)?
Sunt curioasa de ce reactii adverse pot sa apara.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Poate difera de la persoana la persoana, in general ai simptomele de la pastiluta de a doua zi. Iti intarzie, ai spotting, ai crampe si-ti dereglezi menstruatia pentru urmatoarele doua luni. Pe langa astea poti avea dureri de cap, dureri de spate si de sani, stari de tensionare (gen pms)

| Ursulet2019 explică (pentru Dandinelle):

Pai eu stiu ca dupa ce iau pastila, la cateva zile trebuie sa sangerez(menstruatia), dar avand in vedere ca iau anticonceptionale, eu nu am sangerat, mi-a venit cand trebuia sa-mi vina.

| Dandinelle a răspuns (pentru Ursulet2019):

Ma intreb acum de ce ai luat pastila de a doua zi daca luai anticonceptionalele regulat. Daca ai ratat o zi, doua atunci inteleg.
Poate nu o sa ai sangerari mari dar ai grija de-acum cu pastiluta de a doua zi, te dereglaza hormonal.
Sper sa fie totul in regula, ai grija de tine!