| Bettybat a întrebat:

Hei TPU.
Sunt foarte agitata, de ieri am racit fiindca am luat de la sora mea, e are nasul infundat destul de tare, dar a racit din cauza ca a tras-o curentul in autobuz, totusi eu am nasul infundat dar ma ustura si gatul, ma simt calda dar nu cred ca am febra mare si ma simt obosita, ma dor putin si muschii picioarelor dar cred ca fiindca am facut miercuri niste exercitii pentru picioare (vreau sa imi intaresc musculatura picioarelor daca tot sunt subtirele XD) dar imi e foarteee frica sa nu am coronavirus, in familie nu a venit nimeni din alta tara dar imi e frica sa nu fi intrat in contact cu cineva pe strada :-(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trasul curentului nu provoaca raceli. In perioada asta ar trebui sa iei in serios testarea pentru covid.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trasul curentului în autobuz este superstiție românească. Pe țigani și pe unguri nu îi trage. Lol.
Și pe stradă cum ai intrat în covid? Te-ai pupat cu cineva bot în bot?
Pitici pe creier!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si daca ai covid ce? Esti tinara, sansele sa faci forma grava sunt mai mici decat alea de a te calca o masina pe trecere.

| Bettybat explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi fac griji mai mult pentru cei din familia mea, mai mult pentru tata care are probleme cu inima si boala ar putea fi fatala in cazul lui

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bettybat):

Autoizoleaza-te.

| Sofer a răspuns:

Nu ai coviduț. Ia un parasinus și strepsils.

| Cksihja a răspuns:

Corona-virusul provoacă pneumonie adică ar trebui să te doară în piept sub coaste, urmărește evoluția simptomelor și ai să vezi dacă ai sau nu.

| iChristiaN47 a răspuns:

Draga mea, în primul rând trebuie să te linistești. Făcând o anamneză pe baza simptomatologiilor și a notelor explicative venite la pachet, pot apela la concluzia faptului că ai o viroză respiratorie. Poți contacta medicul de familie, telefonic, pentru a face o programare înainte de a te prezenta la cabinet sau chiar poți vorbi cu un farmacist pentru a-ți recomanda un mic tratament local fie pastile fie pudră ș.a.m.d.

Dacă într-adevăr vrei să îi protejezi pe cei din jur, poți să te izolezi câteva zile astfel încât să se mai amelioreze o parte din simptome. Până la medicul de familie / farmacie, indicat ar fi să porti o nouă mască și o pereche de mănuși atât în interiorul clădirii cât și în exterior. Îți urez multă sănătate și spor!

| graworu a răspuns:

Ai facut o alergie, daca aveai coronavirus iti erai greu sa respiri si tuseai pe langa febra.

| Bettybat explică:

A, si mentionez ca nu vreau sa fac testul covid fiindca am probleme cu vasele de sange si cand imi baga chestia aia in nas sigur imi va curge sange din nas, si am auzit de la cineva care a facut testul covid (a primit rezultat negativ) ca e oribil cand iti baga chestia aia lunga in nas si te racaie parca pana la creier si am auzit ca doare de te caci pe tine (scuzati expresia)

| YuliaNNN a răspuns (pentru Bettybat):

Te racaie pentru ca iti baga microcip acolo.