| Anonimaaaa10 a întrebat:

Voi luati suplimente de vitamine?
Dintr-acelea care s esug sau se dizolva in apa as vrea sa-mi recomandati
Fundita :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mă alimentez în aşa fel ca să nu am nevoie de suplimente alimentare. Tot ce am nevoie ca să funcţionez optim primesc din fructe, legume, verdeaţă, seminţe, nuci, cereale, leguminoase. Este o hrană bogată în nutrienţi... minerale, vitamine. O recomand oricui doreşte să fie sănătos şi plin de energie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu bea sucuri naturale facute de mine. Vitaminele care se sug sau cele care se dizolva in apa sunt o pacaleala, mai ales cele dulci care nu au cum sa contina vitamine de la atatia indulcitori. Iti recomand sa mananci multe fructe si legume, salate sau sucuri naturale.

| Anonimaaaa10 explică (pentru anonim_4396):

Stii cum as putea sa-mi fac suc natural dar nu am blender dintr-acela sad?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimaaaa10):

Nu ai cum fara aparat...dar e bine sa pui cateva picaturi de lamaie in apa de fiecare data cand bei, are vitamina C, B si inca mai multe +curata calcarul. In rest iti poti face salate de fructe sau le manci pur si simplu.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Suplimentele alimentare( inculse sunt aici si acele vitamine de care spui tu), la fel ca si orice alte medicamente nu trebuie luate decat cu acordul unui medic si trebuie luate doar dupa ce iti faci anumite analize pentru a vedea cu exactitate la ce vitamine ai carente in corp. In cazul in care iei vitamine si tu nu ai un deficit in corp al acelor vitamine poti face o hipervitaminoza care poate avea consecinte destul de grave. Iti recomand sa mergi si sa vorbesti cu medicul tau de familie, sa iti dea sa iti faci niste analize si mai apoi daca ai nevoie de vitamine poti lua( ce iti recomanda medicul in functie de rezultatul acelor analize).

| Emmy125 a răspuns:

Eu am luat suplimente de magneziu: MaxiMag(parca) in lunile in care am avut mai mult de munca la servici si am avut nevoie de energie. Nu mai simteam oboseala asa tare si chiar aveam energie. Daca voi mai avea nevoie voi mai lua pe viitor. Una pe zi luam eu ☺

| Emmy125 a răspuns:

Din acelea care se dizolva am calciu. Dar am inteles ca nu sunt chiar asa bune.