| Mkeynes a întrebat:

Hei, un sfat careva?
De ceva timp imi tot apare si dispare la subrat cred ca de la deodorant.
Simt ceva de genul ca si cum ar fi borboane in interioril pielii.
Si ma doare daca apas, oare ce o fi? Si de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Caută un deodorant fără aluminiu, cum e ăsta, se găsește la Cora
http://www.cora.ro/images/products/2538492/gallery/2538492_hd_1.jpg
ori, fiindcă pari să fii băiat, încearcă așa ceva
http://www.elemental.eu/ro/665-piatra-de-alaun.html

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai alergie la unul sau mai multi compusi din deodorant, de la care se umfla si devin sensibile glandele de transpiratie.
Incearca alt tip de deodorant, cu atentie marita la compozitie, pana ce gasesti (prin eliminare) care compus produce alergia.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Poate că te dai cu prea mult deodorant
Sau dacă nu, poate ai ceva problemă medicală! S-ar putea să fie cancer! Eu nu știu în cazul ăsta!
Cum spun și cei de la TPU, „Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament."

| Mkeynes explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu are cum cancer
Acum cateva zile am avut la mana cealalta dar a disparut
Da probabil ca ma dau cu prea mult deodorant
Este ca o galma micuta de tot
Ma doare asa putin numai daca apas pe ea

| Mkeynes explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Si am citit pe net si spune ca cee ce zici tu inlegatura cu cancerul acele persoane au bube cu sange la subrat
Deci eu nu am asa ceva

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mkeynes):

Au legatura si cu alimentatia, sa stii. Am si eu niste probleme dermatologice care includ si noduli de genul descrisi de tine. Tine post vreo doua saptamini - fara lactate, mai ales, cate un gratar de pui sau niste ficatei merge. Eu daca nu maninc lactate ma simt excelent, nu mai am problemele respective. Pe de alta parte, cum nu prea pot trai fara lactate, incerc un balans intre cantitatea de lactate consumata si suferinta cauzata de belelele dermatologice... P.S. Oh, da, si redu cit mai mult dulciurile. Eu inca nu m-am edificat 100% daca e de la dulciuri sau de la lactate.

| Mkeynes explică (pentru GabiDumitrescu):

In ultimul timp am inceput sa ma duc la sala cateodata si am inceput sa mananc lapte ‘oua
Si cateodata mai putin putina creatina cu lapte.

| Raven a răspuns:

Poate fi un furuncul, inflamarea unui ganglion, un nodul, un abces subcutanat, din cauza epilării (cu lama) ori din cauza antiperspirantului-cele mai multe conțin aluminiu care blochează glandele sudoripare. Medicul de familie e cel mai în măsură să-ți spună ce este și care e cauza.

| Mkeynes explică (pentru Raven):

De la mana stanga a disparut
Acum m-am spalat din nou iarasi
Si vad ca a mai inceput sa se destumfle si de la dreapta
Probabil ee la deodorant...

| Raven a răspuns (pentru Mkeynes):

Caută un deodorant fără aluminiu, cum e ăsta, se găsește la Cora
http://www.cora.ro/images/products/2538492/gallery/2538492_hd_1.jpg
ori, fiindcă pari să fii băiat, încearcă așa ceva
http://www.elemental.eu/ro/665-piatra-de-alaun.html

| Sonia822 a răspuns:

ATENTIE! 95% DIN DEODORANTE CONTIN SARURI DE ALUMINIU, CARE TREC IN LIMFA SI DAU CANCER DE SAN. Regomand tutoriale de pe net, pentru prepararea deodorantelor naturiste, sau achizitie directa de la magazine naturiste.