| anonim_4396 a întrebat:

Hei, va rog ajutati-ma. Trebuie sa fac injectii cu gentamicina si am auzit ca sunt foarte dureroase. Pana acum am facut alte injectii. Nu gentamicina. E adevarat ca sunt foarte dureroase? Ce pot sa fac să nu ma doara? Imi e foarte frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

În primul rând,sa iei un sedativ pc sau ceva benzodiazepina, daca ai in casa, în doze mici ca sa reduci din frica asta. Apoi, iti poti lua de la farmacie crema cu LIDOCAINA. Este un anestezic local care amoarte zona, deci poti sa faci injecții fără să simti acul sau pic de durere. Abia simti atingerea.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gentamicina nu-i dureroasa!
Cele dureroase sunt penicilina si cea mai rea: moldaminul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MUltumesc!
Voi lua in considerare sfaturile primite

| crud a răspuns:

Nu sunt dureroase. Normal ca nicio injectie nu este placuta, dar, daca frica este mare, contribuie mult la a o face sa devina dureroasa.