| IrinaVew a întrebat:

Hei! ..va rog sa ma ajutati urgent! am o prietena(16 ani) care spune ca este somnambula. problema este ca mi se pare destul de ciudat modul in care aceasta "boala" se maifesta la ea. vorbeste mult, repede si numai tampenii.nu intelege nimeni ce spune. merge prin casa, raspunde atunci cand este intrebata, spunand lucruri adevarate. a fost surprinsa incercand sa sara pe geam. uneori doarme intr-o camera si se trezeste in alta. imi spune ca isi aminteste secvente din ceea ce a facut, dar le percepe ca pe vise. noaptea trecuta stia ca pleaca din camera, stia ca doarme in alta camera dar totusi nu se putea opune. deci imi zice ca uneori stie ce face, dar nu are nicio retinere in a nu face acel lucru. ce se intampla de fapt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Ajutorul trebuie sa vina din partea parintilor, care trebuie s-o duca la doctor, nu a ta sau a noastra.

| IrinaVew explică (pentru Mihaela1964):

Ok. a parintilor. dar eu v-am cerut niste sfaturi. imi e foarte buna prietena si as vrea sa o ajut eu! nu merg pe principiul "ce treaba am eu cu ea' " pr la nevoie se cunoastewinking