| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Voi cum vă mențineți greutatea în sezonul rece? În situația în care nu aveți acces la atâtea fructe și legume proaspete ca în sezonul cald, fie că nu prea se găsesc, fie că sunt mai scumpe...și poate nici atâta dorință de a face sport ca atunci când era frumos afară... Cred că știți ce zic. happy Adică sper să înțeleagă cineva. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E simplu, mananc 2300 Kcal/zi indiferent ce, chiar si dulciuri, si ma mentin, nu conteaza ca vara, iarna, primavara, si nu conteaza ca am sau nu acces la fructe si legume, conteaza cate Kcalorii mananc. Si nu conteaza nici ca nu fac miscare, ard 2300 in repaos, cu sport ardeam 3000, dar ma incadrez in 2300.
Desi am acces si la fructe si legume tot timpul anului, insa nu-s asa amator de ele.

| Freya1 a răspuns:

Eu am noroc ca nu prea iau in greutate dar nici nu scad.Adica cea mai mare greutate pe care o ating de câțiva ani în coace sunt 52, 53 de kg pe care le dau repede jos si fara sa vreau.
Mi s-a spus ca la 50 de kg sunt plinuta (nu arat plinuta doar din cauza cifrelor se spune ca e mult) dar eu ma simt ok asa, chiar nu as vrea sa fiu mai slabă asa ca nu fac nimic, bag cat vreau ca si daca urc scad imediat fara sa fac mare lucru.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Dar ce înălțime ai că la 50 kg ți se spune că ești plinuță?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

1m50

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Micuță. happy Dar ai și avantaje...

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt ok, ma simt bine happy

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Asta e tot ce contează.winking

| Frank51 a răspuns:

Cand nu faci mult efort nu ai nevoie de multa mancare. Daca te ingrasi in sezonul rece este datorita altor afectiuni.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai la fel ca si inainte. Ai grija ce si cat mananci, atat timp cat nu intri in surplus caloric, nu te ingrasi. Fructele si legumele n-au disparut, sport tot poti face, exista atatea mancaruri, deci nu e asa de greu daca vrei.

| CostinAlamariu a răspuns:

Noroc cu postul craciunului happy

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Da...dar la români se compensează la Crăciun. sad I se zice Nașterea Domnului, dar se sărbătorește stomacul...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, nu la toti. Eu de exemplu nu mananc cu nimic mai mult de sarbatori decat de obicei. Dar te inteleg, e asa o tampenie sa te indopi pana ajungi la spital, mai ales cu ocazia unei sarbatori crestine. Oamenii ar trebui sa inteleaga ca si dupa post trebuie sa fie cumpatati in cum mananca.

| RKBlue a răspuns:

Stai putin!
Cum sa nu-ti placa vremea asta?
Poate-s eu nebun, dar cand e innorat sau picura imi place sa ies la o alergare mai mult decat pe vreme frumoasalaughing
(sa nu mai zic de iarna cand imi vine sa ma dau ture prin tot judetul Brasov laughing )
Cu mancarea incerc sa o las mai moale decat vara.
Beau apa destula, evit sarea mai mult...
Si nu ma indop de Craciun ca gastele alea de ajung dupa la spital.

| SingleForOne a răspuns:

Mănânc puțin sau moderat, la micul dejun și la cină, și ceva cât mai sănătoas (ouă -in special fierte-, slate, cartofi fierți, pâine integrală, fructe ce se găsesc, cereale, brânzeturi, lapte, și alte lactate). Consumul de apă la temperatura camerei, apă caldă/fiartă, și ceaiul ajută la menținerea greutății. Exercițiile fizice le pot face și acasă, iar sportul la sală. happy Evident că nu respect aceste idei în totalitate, iar sărăcia nu mă ajută?

| SingleForOne a răspuns (pentru SingleForOne):

Era fața care râde. laughing Am uitat că nu se merge cu "fețele" din tastatură.

| SingleForOne a răspuns (pentru SingleForOne):

Salate*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mănânci corect. Se pot mânca fructe și iarna. Menținerea greutăți nu consta numai in consumarea fructelor. Trebuie sa îți calculezi caloriile

| TheGentleman a răspuns:

Sunt la Kaufland niște roșii la găleată Divine happy Mănâncă-le cu încredere!

Îți place salamul de biscuiți? big grin

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Îmi place salamul de biscuiți...și asta e problema. Îmi place tot ce e bun. Și mama nu mă ajută deloc - continuă să gătească divin. sad

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Soluție : gătește tu și o să te lași big grin tongue

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Sigur că da, gătesc și eu...dar problema e că nici eu nu gătesc prost. laughing

| Florin9Florin9 a răspuns:

E darul meu big grin Să mănânc fără să mă îngraș big grin

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Și ce te lauzi? big grin

| SingleForOne a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Îngrășate-ai! big grin

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca să-ți fac în ciudă big grin hai termină-ți de mâncat ciocolata pentru care urmează să ai remușcări mai târziu big grin

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru SingleForOne):

Fără înjurături grave te rog! sad big grin

| SingleForOne a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Scuzele mele! big grin

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

tongue

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Cea mai buna modalitate este sa nu mananci mult, mai exact sa mananci cat sa nu-ti fie foame, nu pana te simti satul. In privinta fructelor, fructele tropicale gen banane, portocale, ananas, kiwi, cocos se gasesc mereu si in jur de acelasi pret.

| BecSpart a răspuns:

Cum? Ma comport normal

| Chetniks a răspuns:

Plasa avocado-14 lei
Caserola struguri albi-7 lei
Mere verzi 4.80 lei kg
De gasit se gasesc mereu alternative, esti chiar atat de saraca sa nu iti permiti minim o salata de fructe pe zi?
Unu ambitios face sport indiferent de vreme happy