| Anamaria19999999 a întrebat:

Heii, cei care s-au vaccinat cu un vaccin care are 2 doze( de covid). Cand va duceti la rapel, va da certificatul ala verde? Sau trebuie sa il scoti tu la imprimanta? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din clipa aceea! Doar că nu e valid (valabil), decât peste 10 zile.
Îl primești pe loc, il poti descărca in telefon, in format pdf, accesând o adresă de email, pe care o găsesti scrisă pe "Adeverința de Vaccinare", pe care ti-o înmânează una dintre asistente, la ieșirea din Centrul de Vaccinare.
De fapt: http://www.certificat-covid.gov.ro (introduci datele de autentificare, te loghezi)

Il poti scoate si la imprimantă color, dar, dacă ai mereu telefonul la tine, politia/jandarmii, la o eventuală verificare, iti scanează direct de pe telefon.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Certificatul se da la 10 zile dupa rapel. Se poate obtine in 3 moduri: il scoti tu de pe net ( https://bit.ly/3E9yKXa ), te duci la medicul de familie si ti-l da el sau mergi la Directia de Sanatate Publica din judetul (sectoru) tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Il descarci tu de pe platformă online si il descarci in telefon si daca vrei sa il ai si pe hîrtie il scoti la imprimanta, ca lor le trebuie codul QR cand verifică dovada vaccinarii.

| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie musai sa-l scoți la imprimantă. E sufocient să îl descarci în telefon.
Și îl obții abia la 15 zile după ultima doză.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

După ce faci vaccinul, datele tale care sunt introduse în acea locație trebuie introduse pe un site guvernamental. Pe urmă, poți accesa site-ul guvernamental de certificat verde, introduci datele tale, mai completezi câteva, și vei primi e-mail cu certificatul verde.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Îl scoți de pe telefon. Dar va fi valabil după câteva zile de la a doua doza, dacă nu ma înșel.