| Anonima9182anonima9182 a întrebat:

Heii
Eu nu pot sa beau nici 0.5l pe zi de apa, si chiar vreau sa pot sa beau 2l
Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bea ceai, cafea, supe /ciorbe, lapte etc.
Orice lichid contine apa, dar si legumele si fructele.
Iar "indicatia" de "2 litrii de apa pe zi" nu specifica pentru ce greutate corporala este recomandata: pentru 30, 60 sau 90 kg... big grin

Cand simti ca ti-i sete, bea ceva lichid sau mananca niste fructe... sanatoase.

| RAY a răspuns:

Nici eu la fel, dar 2 l de cola cred ca putem sa bem noi doi, eu nici 0, 5 nu cred ca beau, asa suntem ce sa faci, faza proasta e ca putem avea nisip la rinichi, cel putin asa imi iese mereu

| Crackman a răspuns:

Fa miscare. Transpira sa vezi cat apa bei.

| nirocino a răspuns:

Nu trebuie să te forţezi să bei 2l de apă pe zi!
Este vorba de 2l de lichide care se găsesc şi în ciorbă/supă, iaurt, fructe, legume, ceai, cafea, îngheţată, etc, etc. iar dacă mai bei şi câte un pahar de apă la masă, ţi-ai făcut norma. happy
Ce e prea mult strică, inclusiv apa în exces!
Baftă!

| Anonima9182anonima9182 explică (pentru nirocino):

Faza este ca mie imi ajunge o sticla de apa.plata si pentru o saptamana, chiar 2
Iar supa nu prea mananc
Nici iaurt, nici inghetata, etc
Si din fructe si legume nu cred ca mi iau necesarul

| DaniTDCI a răspuns (pentru nirocino):

Daca ai fi destept si ai gandi putin, ai stii ca e sanatos sa consumi cat mai multe lichide, de oarece sangele se curata mai bine, te hidratezi mai bine. dar nah.

| nirocino a răspuns (pentru DaniTDCI):

Pentru răspunsul tău răutăcios vei conjuga de o sută de ori verbul "a şti" cu un singur "i" (tu ai şti) şi conjuctia "deoarece" împreunat!
Era să uit, două săptămâni vei bea "cât mai multe lichide" ca să "ţi se cureţe sângele mai bine"! happy
La următorul răspuns nepotrivit vei primi ban!

| tril a răspuns:

E vorba de 2l de lichide, nu de apa. Cred ca maninci supa/ciorba.
Apoi, corpul cere cit are nevoie. Nu-l forta, ca mai rau faci.