| AdeeXd a întrebat:

Heii! Peste o saptamana trebuie sa imi pun aparat fix [metalic] si imi este putin frica. Adica am aparat mobil de 2 ani si mi-a luat destul de mult sa ma obisnuiesc si cand imi facea modificari la el ma dureau foarte tare dintii. Nici macar nu puteam sa mananc un pufulete uneori. Trebuia sa il dau jos cu o jumatate de ora inainte ca sa pot sa mananc ca lumea. Si vreau sa intreb : doare cand iti pune aparatul [ in momentul montarii ma refer ]? Si cam dupa cat timp o sa ma obisnuiesc cu el? O prietena are aparat fix ceramic si mi-a spus ca nu a avut probleme. Dar are o colega care are aparat fix metalic si mi-a spus ca uneori plangea de durere si ca este mult mai naspa cu cel metalic. Ca iti face si buza de sus mai mare si ca atunci cand trebuie strans doare mult mai mult decat la cel ceramic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mymiii a răspuns:

Depinde de tine... Eu cred ca tu ai sa te obisnuiesti repede cu el pentru ca ai deja experienta. Desigur ca este mai greu la inceput dar ai sa te descurci, mai ales ca dentistul iti va da anumite sfaturi. Te va durea un pic si la inceput iti va fi mai greu sa mananci anumite alimente dar cu timpul iti va fi mai usor.

3 răspunsuri:
| AlexandruGeorgeNita a răspuns:

Hummm si eu sunt interesat. trebuie sa imi pun si eu in ianuarie si nu stiu nimic despre ele... daca primesti un raspuns bun te rog sa imi lasi si mie un mesaj happy multumesc!

| AlexandruGeorgeNita a răspuns:

Multumesc mult happy