| AlexandraSSC a întrebat:

Heii :* prietena mea cea mai buna are dintii strambi si are strungareata..imi tot spune sa-i dau un sfat despre ce ar putea sa faca pentru a i se indrepta si chiar sa nu mai aiba strungareata big grin astept parerile voastre ...cam cat costa interventiile? si mai multe detalii. mersi mult si va pupacescc big hug

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Atunci e ok. Pana la maturitate, oricum dantura mai sufera modificari. Daca isi pune acum aparat dentar, in maxim 2 ani, problema e ca si rezolvata

14 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e nici o interventie. Necesita aparat dentar. Sa mearga la un ortodont pentru a stabili de care are nevoie( fix sau mobil).

| Sabiina a răspuns:

Ar putea sa isi puna aparat dentar fix, sau mobil in functie de problemele pe care le are. Si eu am avut probleme cu dintii si strunga si mi-am pus aparat dentar fix si acum nu mai am. Ti-l recomand, chiar daca e cam incomod si o sa il poarte minim 1 an, 1 jumate. Dar merita, dupa parerea mea. Bafta! >big grin

| AlexandraSSC explică (pentru Sabiina):

Cat te-a costat? :*

| Sabiina a răspuns (pentru AlexandraSSC):

E ceva mai scump. La inceput cand ti-l pune costa 1000 lei (10 milioane) si fiecare sedinta, o data la o luna, o luna jumate costa 70 lei. Adica eu asa platesc. Merg la o doctorita din Iasi.

| raluk27 a răspuns:

Sa mearga la un stomatolog si sa isi puna aparat dentar (in functie de nevoile ei). Depinde insa si de varsta.

| AlexandraSSC explică (pentru raluk27):

Are 15 ani happy

| AlexandraSSC explică (pentru raluk27):

Mersi mult! >big grin

| raluk27 a răspuns (pentru AlexandraSSC):

Atunci e ok. Pana la maturitate, oricum dantura mai sufera modificari. Daca isi pune acum aparat dentar, in maxim 2 ani, problema e ca si rezolvata

| facepalmlol a răspuns:

Aparat dentar, destul de costisitor, dar va fi mult mai mandra cand va zambi pe parcurs.

| AlexandraSSC explică (pentru facepalmlol):

Nu stiti un pret aproximativ ceva? :*

| facepalmlol a răspuns (pentru AlexandraSSC):

Pai am auzit de la o prietena a dat pana-n 5 milioane, parca.

| AlexandraSSC explică (pentru facepalmlol):

Okee mersii :*

| facepalmlol a răspuns (pentru AlexandraSSC):

Cu placere :*

| luisanamy a răspuns:

Trebuie sa mearga la un stomatolog, costul interventiei difera in functie de medic. fiecare are tariful sau.

| BGeorgiana a răspuns:

Da poate merge la un stomatolog si poate cere sa ii se puna un aparat dentar mobilwinking