| HeLLoKiittyGirl a întrebat:

Heii TPU.
Am Candidoza bucala, adica ciuperca pe limba [e limba alba]. Dar nu toata. Mai spre gat. Mi-am cumparat glicerina boraxata, dar nu stiu cum sa o aplic pentru ca atunci cand ating limba imi vine sa vomit. Chiar daca o ating cu degetul, pentru ca este mai spre gat ciuperca. Stiti cum sa folosesc glicerina ca sa nu imi mai vina greata? Si cam cat timp o folosesc? Am auzit ca [,] candidoza trece foarte greu. E bun si ceaiul de galbenele si bicarbonatul de sodiu?

Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Medicu e cel mai bun remediu da un tratament mai bun.

| antimulte a răspuns:

Incearca sa o aplici cu un betisor de urechi, din ala cu vata in cap, ca daca le iei direct din pachet sunt sterile. Cat despre ceai, as tiinde mai mult sa iti recomand pe cel de musetel care e si un antiseptic natural. Intreaba mai bine la o farmacie sau magazin plafar ce fel de ceai se recomanda ca sa nu gresesti. In 10-12 zile ar trebui sa scapi definitiv de problema asta. Multa Sanatate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Candidoza bucală NU se vindecă cu glicerină boraxată =))

NU vă mai trataţi AIUREA!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi apoi vei primi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru a primi Trimitere la medicul specialist.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ucala_1355

http://www.mymed.ro/candidoza-bucal-orofaringian.html

Toate cele bune.