| anonim_4396 a întrebat:

HEII TPU :*! am si eu o problema...de ieri seara mi-a aparut pe buze, ca un fel de cusatura (cel putin asa arata) si ma strange, nu pot manca, nu pot rade, aproape nici vorbibig grin imi e ca un contur la buza, si de asemenea imi usuca foarte tare buzele sad nu stiu ce e sau cum o pot trata crying Multumes anticipat, dau funditawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LeMotán a răspuns:

Cel mai probabil e de la frig, vant si aerul uscat din camera. Da-te cu crema de galbenele (2-3 lei la farmacie) - la mine face minuni. Strugurelul si balsamul de buze mai rau iti fac in acest caz. Hidrateaza-te corespunzator (2L de apa sau ceai pe zi) si incearca sa asiguri o umiditate de 45-55% a aerului din camera in care dormi, folosind un vas cu apa pe sursa de caldura sau un prosop umed sau, daca ai, un umidificator de aer.

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

...cred ca e de la vant! da-ti cu apa, si cu alifie ( preferabil nivea ). si ar tr sa iti treacawinking

| haiZI a răspuns:

Un ir de buze medicinal si o crema, le gasesti la farmacie.pa pa

| BubuLina999 a răspuns:

E de la vant. ai facut o iritatie. asa am facut si ei ...de.ti pe acel contur cu crema iar pe buze cu un strugurel pentru a prevenii si iritatia pe buze.

dupa cum vezi afara e frig ...sa nu dai cu limba pe buze chiar daca vrei sa le umezesti pentru ca din cauza vantului buzele se usuca si se creaza o iritatie.foloseste un ruj, gloss sau altceva pentru a le proteja

| LeMotán a răspuns:

S-a rezolvat?

| yoo23 a răspuns:

Crema de galbenele e foarte buna pentru problema ta.

| Satisfaction a răspuns:

Incerca cu aciclovir sau cloviral (acelasi lucru)(ala e pentru herpes dar cred ca va functiona) si inearca sa folosesti balsam de buze sau strugurina ca le inmoaie...mai ales acum pe gerurile astea trebuie.

| Anniyaaa a răspuns:

Cred ca ai buzele foarte uscate. eu am patit ceva de genu. mi s-a format un contur rosu al buzrlor, cu multe semne ca niste cusaturi si burea cand zambeam. incearca sa bei multa apa si sati hidratezi buzele cu un balsam de buze

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa incerci un balsam de buze foarte hidratant.sigur ti-a aparut de la frig. Eu am un strugurel de la neutrogena super bun care iti inmoaie buzele instanthappy