| Unicooorn2001 a întrebat:

Heii TPU. am un perus, de vreo ora nu mai deschide un ochi, orice ar face il tine inchis si pleoapele sunt portocalii, este mare ochiul fata de celalalt cand e inchis... nu stiu ce are, ce i-as putea face? E prea frig afara ca sa il duc la veterinar, ati avut si voi pronlemede genu? Ce as putea face?
Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| medicine a răspuns:

Salut, frigul nu este un motiv, avand in vedere ca sunt multi veterinari care vin la domiciliu, bineinteles, cu un pret mai ridicat, dar ceea ce conteaza e ca iti vor vindeca perusul. Din descriere, ar putea fi conjunctivita. Dar nefiind veterinar, nu pot sa dau un raspuns sigur. Nu lasa timpul sa treaca, fiindca orice problema ar avea perusul tau, aceasta se poate agrava, si daca tii la el trebuie sa ii oferi atentie medicala. Daca nu poti chema un veterinar la domiciliu, ia perusul intr-o caciula mai groasa, perusul trebuie vazut de un specialist neaparat.

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cumpără de la farmacia umană, Kanamicină sulfat (unguent oftalmic), aplică pe ochiul bolnav, cât și în jurul lui. În două minute, își va reveni. Îi ungi ochișorul dimineața și seara, ori la nevoie, câteva zile la rând. Dacă mănâncă, e vesel, nu are alte probleme, atunci e ok.

| Unicooorn2001 explică (pentru floresdemayo):

Nu ma lasa sa il ating, anyway, mersii oricum, s-o vindecat fara sa fac nimic, doar am stat langa el si am avut grija sa nu se mai loveasca si sa fie cat mai fericit, multumesc pentru tot ajutorul!

| floresdemayo a răspuns (pentru Unicooorn2001):

Nu te lasă să-l atingi? E doar un peruș speriat! La nevoie, îl iei cu grijă în mâini. Trebuie să vă împrieteniți, e bine să te simtă mai apropiată...
Totuși, notează-ți în jurnal, numele unguentului. Când vei avea nevoie, să-ți amintești. E bun în afecţiunile oftalmologice, atât pentru oameni, cât și pentru animale sau păsări. Va avea ochii frumoși si sănatoși.