| smashedblackfox a întrebat:

Hello. Am 16 ani, 1.73 si 44 kg. As vrea sa ma mai ingras macar pana la 50. Ce sfaturi imi dati? Dar fara diete si prostii din astea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Se poate sa ai o problema metabolica, si doar doar o alimentatie proteica sa nu ajute. As paria ca inveti mult, si ca mai pierzi si timpul pe net. Un sport, de ex handbalul, ti-ar prinde foarte bine. Sau niste munci la tara in weekend. Par neimportante dar pot sa echibreze eventuale probleme endocrine. Ar fi bine sa iti iei si niste "jucarii" pentru acasa ( un extensor, o haltera). Cred ca trebuie sa ai o alimentatie ingrijita, care sa protejeze ficatul, pancreasul si intestinele (sa eviti prajeli, fructele prea acide, sa consumi cu moderatie alimentele care fermenteaza puternic -struguri, cirese, lapte, fasole, sa eviti bauturile sintetice in favoarea apei minerale - Tusnad, Borsec-sunt mai concentrate, sau a sucurilor din fructe). Dintre alimentele care cresc masa : branzeturi, lapte praf, oua, pulpe de pasare (cele mai grele- carnea de porc- poti sa le eviti pana vezi daca nu e de la pancreas sau ficat).

| BulinăMovă a răspuns:

Mananca niste cartofi prajiti la 12 noaptea laughing la mine a functionat. big grin

| JaneEyer a răspuns:

Pai,mananca mai multe chestii prajite si mai mult pe zi, dar in cantitati mai mari...crede.ma,de ingrasi ff repede

| AlenaVictoriaMaria a răspuns:

Sall.As putea sati zic sa fi mai sedentara da nu e sanatos.Cel mai bine ar fi sa mananci mai multe grasimi naturale de ex o cana cu smantana pe zi, o cana cu lapte nedegresat nu trebuie sa faci ecces de carne mai bine te bazezi pe lactate deoarece sunt si cu vitamine dar si ingrasa.Sau ai putea sa te bazezi pe un meniu lacto-vegetarian chiar daca nu are carne e mai sanatos si lactatele ingrasabig grin funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a lua in greutate,trebuie sa tii cont de faptul ca este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite,dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti,spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase).Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate,nuci,alune sau fistic.Daca dupa cateva luni(minimum 3) nu se observa nici-o diferenta,e posibil sa fii genul de persoana care nu poate lua in greutate.

| Dan_3443 a răspuns:

Hehe...mananca mult la fast food big grin(Mc Donald's, KFC, BUrger King) si se rezolva in vreo saptamana...dar vezi ca nu face nici bine la sanatatewinking

| Anastasia39 a răspuns:

Bea bere amestecata cu smintina! funda?

| butterfly_2807 a răspuns:

Eu de o perioada m-am ingrasat mancand seminte(fara sare), paine alba si multe dulciuri... poate te ajuta si pe tine cu ceva.(scuze daca te'am plictisit)