| Andreea930 a întrebat:

Hello! Am 17 ani și am fost la medicul de familie fiindcă urinez des de 7-8 ori pe zi. E normal? Și când beau multe lichide mai ales! Și mi-a dat tratament să iau 10 zile și tot nu mi-a trecut. Și să nu mănânc până la 10 zile brânză, lactate fără! Păi ce treabă are lactatele cu problema mea? Voi merge la spital dar până atunci vreau să știu părerea voastră, în caz că mă întrebați de analize. Am făcut acum 4 luni și au ieșit bine. Poate am vreo infecție.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Daca bei multe lichide e normal sa urinezi des, eu nu țin cont de cate ori urinez pe zi, dar sunt sigur că minim de 5 ori, daca tu urinezi de 7-8 ori nu-i mare chestie, limitează consumul de lichide la maxim 2l și vezi dacă ești ok apoi.

| Andreea930 explică (pentru RobertMoon):

Minim 2l de apă beau!

| RobertMoon a răspuns (pentru Andreea930):

Daca o iei logic: prima urinare o faci dimineața când te trezești, ultima înainte de culcare, dar e posibil sa urinezi și peste noapte daca bei lichide cu puțin timp înainte de culcare, deci deja avem 3 urinari + urinările la 2 ore din timpul zilei care sunt normale, să zicem că ești trează de la ora 9-23 deja sunt 14 ore în care daca urinezi la 2.5 ore ai urina cam de 5 ori + urinarea de dimineață 6 și seara 7, deci nu e nimic anormal daca stai sa calculezi

| Andreea930 explică (pentru RobertMoon):

Urinez și seara-dimineața și în timpul zilei și noaptea!

24 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da du-te la un ginecolog sau urolog, medicu de familie nu-i suficient de bine specializat

| Andreea930 explică (pentru Adry05):

Și la ginecolog ce să fac? Cu ce mă ajută?

| Adry05 a răspuns (pentru Andreea930):

Iti face un control, iti ia eventual secretie sa vada daca ai vreo infectie ceva.

| Andreea930 explică (pentru Adry05):

Din câte am auzit te poate și dezvirgina dacă îți introduce ceva în vaginlaughing

| Adry05 a răspuns (pentru Andreea930):

laughing) pai ii spui ca esti virgina si nu-ti introduce nimic, sau cel putin nu pana in punctul cat sa te dezvirgineze iar secretia o ia de la intrare, nu trebuie sa-ti bage nimic ca sa-ti ia secretie.

| Andreea930 explică (pentru Adry05):

Am înțeles, mi-e cam rușine să merg! Și dacă aș merge prefer să fie o doamnă doctoră nu un doctor laughing)

| Adry05 a răspuns (pentru Andreea930):

Pai da logic, iti alegi tu ce doctor/ita vrei. De ce sa-ti fie rusine? e treaba ei, vede asta de cateva ori pe zi.

| Andreea930 explică (pentru Adry05):

Tu ai fost vreodată? Și trebuie și trimitere sau plătești?

| Adry05 a răspuns (pentru Andreea930):

Normal laughing Probabil poti cu trimitere dar la ginecolog de stat, la privat platesti.

| Andreea930 explică (pentru Adry05):

Am înțeles! Tot cu problema aceasta ai fost și tu? laughing)

| Andreea930 explică (pentru Adry05):

Și care este diferența între privat și stat? Spitalul este la privat sau stat?

| Adry05 a răspuns (pentru Andreea930):

Depinde de spital, sunt si spitale la stat si la privat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai diabet fa ti glicemia, ca de la diabet urinezi des si bei apă multă.

| Andreea930 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Doare glicemia? Cam cât trebuie să o aibă omul?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreea930):

Cum sa doară glicemia? Nu doare, glicemia unui om sanatos este intre 100 si 180, daca trece de 180 sare pre 200 sau mai mult este clar ca are diabet, glicemia se ia din deget cu un ac te va ințepa medicul nu doare. Funda ai dat o unui utilizator care habar nu a avut ce ti a raspuns, dar asta e tu decizi cui vrei sa dai funda, El a zis ca daca bei multe lichide este normal sa urinezi atit de des, dar cauza datorită căreia bei atit de mule lichide nu ti a zis o, si a zis ca el nu tine cont de cîte ori urineaza pe zi, ce c..at de raspuns ti a dat? Eu i ti spun sa mergi luni la medic sa ti faci pe stomacul gol glicemia, si daca este 90 atunci esti bine, dar daca este 230 300 sau mai mare este clar diabet. Tu fă cum crezi tu, dar este bine sa te vada un medic, esti din Bucuresti?

| Andreea930 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt din București! Pot avea diabet la 17 ani?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un medic diabetolog.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu urinez destul de mult, deși nu am fost la medic să-mi dea tratament.
Nu știu dacă acest articol ți-ar folosi
https://www.medlife.ro/......ctive.html

| Issabelle6789 a răspuns:

Poate fi si din cauza ca poate iti este frig.Eu asa patesc si daca mai beau si sucuri urinez de vreo 15 ori pe zi? am intrsbat la medic dar nu mi-a zis ca as avea ceva.

| Andreea930 explică (pentru Issabelle6789):

Mda. Încearcă la alt medic, mie mi-a dat tratament am urmat 10 zile, și în luna ianuarie am fost și la spital, am făcut analize de sânge și asistentele alea nu știa nici sânge să îmi ia. Ba că nu găsea vena, și mi-a luat și din amândouă mâinile.

| Conte22 a răspuns:

In mod normal, urinatul mai des se intampla la cei care au diabet. Urmareste valoarea glicemiei. Incearca sa mananci mai putine dulciuri. Pe de alta parte, este aproape normal sa urinezi de 7 ori pe zi, in cazul in care bei multe lichide. Band multe lichide pe zi este benefic pentru organism, dar incearca sa elimini Coca-Cola, Fanta si alte bauturi dulci si care pot face rau organismului. Multa sanatate!