| clementine667 a întrebat:

Hello. Am reușit să pun câteva kg pe mine, mai exact 6 și aș dori să slăbesc. Știți cumva câteva fructe care ar ajuta? Sau ce alimente ar trebui să evit? Nu am voie să depun efort fizic încă, deoarece de curând am fost operată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Operată de ce? La ce organ?

| clementine667 explică (pentru sadrian46):

Apendicită acută cu peritonită și un chist ovarian perforat. Am întrebat dacă pot să ies la alergat de exemplu și mi s-a spus să evit efortul o perioadă de timp până când se vindecă complet, deoarece încă am dureri uneori.

| sadrian46 a răspuns (pentru clementine667):

De ce chiar ai nevoie de repaus până la vindecare.
Eu nu sunt de specialitate medic dr am dorit să fiu și am citit enorm de mult.
Astfel, apendicita s-a instalat în lupta acesteai cu infecții ale acelei zone din stomac, de care apendicul este legat, de aceea s-a ajuns la apendicită, Astfel dta ai o problemă de sistem în zonă, acolo este un punct sensibil al dtale de aceea cum mănânci ce mănânci, cât de curată este mâncarea, cât de naturală, cât de puțin sau cât de mult iritantă sau inflamantă este, cu câtă grijă să mănânci vor trerbui să fie preocupări ale dtale, că povestea de acolo nu s-a terminat, este doar un episod al ei.
Peritonita a fost un pericol mortal, de infecția înafara intestinului rupt atunci se moare. Acei microbi din stomac te-au afectat foarte tare, până când prin operație a fost închisă acea rană de la apendice. Astfel s-a curățat acolo zona, nu mai ai mizerie, dar zona este sensibilă.
Cu chistul ovarian perforat. Înainte să fie operat, prezența lui acolo denotă din nou că în zonă, zona de acolo, cea genitală de data aceasta, corpul din nou nu are controlul autonom, și a ales soluția aceasta a generării acelui chist. Eu nu știu exact ce a tăiat acolo, dacă nu ți s-a spus, înseamnă că ovarul tău a rămas acolo s-a extirpat doar chistul. Este o zonă la care corpul însuși îi acordă cea mai mare atenție fiind o zonă vitală. Refacerea acolo unde a fost făcută acea tăietură, acea secțiune se face de către corp de o manieră asemănătoare la croșetarea unui haine, se împletesc între ele celulele de pe ambele părți ale țăieturii. Acest proces de interpătrundere este imperfect și în etape. Astfel ca să se coase perfect trebuie să apară în zonă, să se nască, să moară și apoi să fie înlocuite câteva generații de celule, asta cam într-o lună. Când faci sport intens, mușchii abdomennului apasă pe ambele zone care au fost tăiate și la apendice și la ovare. Aceste presiuni pe aceste zone, împiedecă procesul de vindecare de lipire a părților tăiate căci deplasează de la locul lor noile celule tinere și nu le lasă să se croșeteze între ele. De aceea eforturi care mobilizează prea tare acele zone de jos trebuie evitate.

| Donsavas a răspuns:

Evita dulciurile, pastele, pâinea!

| Sabs28 a răspuns:

Buna. Fructele sunt un fel de deserturi, de ex un mar are calorii cat o inghetata. Si razi 1kg f usor. Mananca carne slaba, lactate, salate, paine cat mai putin si zahar spre deloc. bafta!