| Abazagorath a întrebat:

Hello. De vreo o lună de zile, ma tot confrunt cu stările de amețeală. Am impresia că abia mă țin pe picioare și am senzație de leșin.

Știu că mă veți trimite la spital, dar pana acolo, ce pot face? Cauze și remedii?!

Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

Instalează Ada

| Abazagorath explică (pentru Alverto):

Ești top. Exact ce-mi spune aplicația, mi-a spus și medicul. Ia fundița, că o meriți.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa faci decat analize. Cum ai vrea sa ghicim noi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cauze Cafeina Diabetul Alcoolul Nivelul ridicat de colesterol Tutunul Infectia de la nivelul urechii interne
Anemia Lipsa de somn Deshidratarea Boala tiroidiana
Boala vaselor de sange Repaus prelungit la pat
Rani ale capului Migrene
Deficit de calciu Anumite medicamente
Tumoare la creier Vedere slaba Scleroza multipla
Boala lui Meniere Rau de miscare

| GabiDumitrescu a răspuns:

Raspunde frumos la intrebarile urmatoare:
1. Cit dormi in medie?
2. Cit/ce bei zilnic?
3. Cit/ce maninci de obicei?
4. Cita miscare faci?

| Freya1 a răspuns:

Indicat e sa te odihnesti cum trebuie, sa mananci, sa nu stai in caldura si sa iti faci macar un calciu efervescent.
Dar totusi, mergi până la medicul de familie. Poate esti anemic sau ai lipsa de vitamine.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să eviți toate situațiile care pot duce la starea de amețeală: nu te ridici brusc din pat și în general nu faci mișcări bruște. Evită să stai prea mult în soare.
Trebuie să îți reglezi tensiunea arterială: dacă e prea mică sau prea mare apar stări de amețeală.
Până la medic poți să vezi despre ce este vorba (dacă este amețeală sau vertij):
https://www.sensiblu.com/......-tratament
Te poți duce și la farmacie și ceri niște medicamente împotriva amețelii.

| johnnny123 a răspuns:

"Știu că mă ve ți trimite la spital, dar pana acolo, ce pot face? Cauze și remedii?!"

Deci pe de o parte stii ca "te vom trimite la spital" pentru ca nimeni nu-ti poate pune diagnostice si nu-ti poate da tratamente online, dar cu toate astea vrei sa-ti punem un diagnostic si sa-ti dam tratamente.

Nu ti se pare ca este o contradictie acolo?

Este ca si cum te-ai duce la cofetarie si ai spune "Stiu ca aici nu vindeti drujbe, dar totusi imi puteti vinde o drujba? "

| Sophieka a răspuns:

Buna

Eu am stari de genul in cazul in care nu ma odihnesc cum ar trebui normal. Somnul sa inceapa intre orele 21 si cel tarziu 23, poate cel mai bine incepand cu ora 22, deci cand dorm neregulat...Cand ma pun sa dorm pe la 1 - 5 dimineata si cand mananc foarte mult dulce.

| Abazagorath explică (pentru Sophieka):

Înțeleg, doar că nu cred că e din cauza somnului. Dorm spre dimineață dar pățeam și când aveam un somn regulat.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Și chiar crezi că cineva de aici, este in stare să-ți "ghicească ție in cafea" cauzele? Fă-ti un set de analize, poate și ceva deficiente în organism.
Stările le ai tot timpul sau doar când ieși în public?

Răspuns utilizator avertizat
| Abazagorath explică:

Deci să înțeleg că site ul ăsta a rămas la fel ca în 2000. Pai de ce e site de întrebări? Nu să mă sfatuiesc? Normal că mă duc la medic, doar că eram curios dacă a mai trecut cineva prin asta.

Păcat că unii înțeleg aiurea. Întrebam DOAR persoanele care s au mai confruntat cu asta. Nu pe cine dă un search pe google, că asta am făcut și eu.