| Adelina13062014 a întrebat:

Hello!

Intrebarea este adresata persoanelor vaccinate cu Pfizer sau de ce nu si cu celelalte marci. La ceva timp dupa administrarea ambelor doze am inceput sa am tensiunea mare, dureri de cap, furnicaturi, sangerari nazale aproape zilnic si in cantitati din ce in ce mai mari, menstruatie ciudata (cantitate dubla fata de cat aveam in mod normal, dereglare), diferite bube pe corp, iar pe timp de vara/ iarna transpiratie excesiva. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Analizele au iesit bine din spusele doamnei de la laboratorul respectiv insa eu simt ca ceva nu e in regula de cand am facut ambele doze.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ar trebui discutat cu medicul de familie, nu stiu ce analize ai facut, trebuie confirmat de un medic ca sunt relevante pentru simptomele tale. Simptomele tale nu prea coincid cu efectele adverse ale vaccinului si singornizarea asta nu indica neaparat o cauzalitate. Orice ar fi trebuie investigat cu medicul de familie ca sa stii sigur.

| Adelina13062014 explică (pentru RoCkKiD):

Medicul de familie este pro vaccin si nu vrea sa auda de astfel de chestii. La ea am fost prima oara si tot ea m-a trimis la plimbare catre cardilog, ginecolog si analizele clasice.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Adelina13062014):

Pro vaccin sau nu, e datoria lui/ei sa te ajute sa vezi care e problema atat timp cat acuzi niste simptome. Eu as zice ca in primul rand ai nevoie de un alt medic de familie. Daca iti permiti mergi la o clinica privata pentru a iti interpretaa macar analizele si sa vezi daca iti recomanda alte investigatii.

E posibil sa aiba medicul dreptate si sa ti se para tie dar asta nu inseamna ca nu investigati prima data.

| Jassmina a răspuns:

Tot ce ai descris aici denota o dereglare hormonala majora, nu efect secundar la vaccinul Pfiser.
Analizele medicale ies normale daca nu se fac analize hormonale specifice.
Mergi la un medic endrocrinolog, descrie simptomele si cere-i sa-tid ea analize hormonale complexe si complete, fiindca acolo este problema ta.

PS Am facut pfiser si eu si ai mei si nu am avut efect secundare, deloc.

| sierra1 a răspuns:

E posibil ca vaccinul primit să conțină vreun cip?

| elennax a răspuns (pentru sierra1):

Nu avem bani de toalete cu usi in scoli sau spitale, dar da, avem bani de cip

| sierra1 a răspuns (pentru elennax):

și pe tine te-au "cipat"?

| elennax a răspuns (pentru sierra1):

Da, fiindca chiar ii intereseaza ce fac)))) prea importanti va credeti unii.

| sierra1 a răspuns (pentru elennax):

La intrebarea "și pe tine te-au "cipat"?

răspunzi:

"Da, fiindca chiar ii intereseaza ce fac))))"

Excelent răspuns, la subiect, la fix precum nuca (de cocos) in perete

| NLS a răspuns:

Mergi de urgenta la un cabinet particular, sau la un alt medic cu capul pe umeri!
Nu suna prea bine, nu-i de asteptat nici o clipa!

| Legion7X a răspuns:

Ai mai avut vreodată sau până în vaccin așa ceva?

| Adelina13062014 explică (pentru Legion7X):

Nu, nu am avut astfel de,, episoade,, pana in vaccin.

| Legion7X a răspuns:

Mergi la medic să te consulte. Ceva poate este în neregulă.

| SpiridusulTuca a răspuns:

Cand le-ai facut?

| Adelina13062014 explică (pentru SpiridusulTuca):

In luna iunie.

| SpiridusulTuca a răspuns (pentru Adelina13062014):

Pai nu ar trebui sa mai aiba efecte. Eu zic ca tu intri in contact cu virusu si de aia te simti asa, nu de la vaccin. Ca nu conteaza ce fel de anticorpi ai in corp, sunt cam acelasi numar si cu vaccin si fara doar ca se fac mai multi de covid dupa. Nu e alt motiv pentru care ar fi activat sistemul imunitar, nu poate fi agresiv de la sine.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Taica-miu, s-a vaccinat cu Johnson in primăvara acestui an. Acum are 6 tipuri de pastile pentru inima și tensiune, analize peste analize + un duplex la gât unde i s-au depistat niste "noduli" in interiorul venelor + un nivel de colesterol exagerat de mare, în condițiile în care are 1.75 și 70kg. Nu mănâncă grăsimi, de abuz nici nu se pune problema.
Nu s-a confirmat in mod oficial că aceste probleme ar fi rezultatul vaccinului, dar nici un alt răspuns clar, n-am primit.
Mai are și dureri in "spatele capului" și tiuit in ureche.

| Porcusorul a răspuns:

N-are nicio treaba cu vaccinul ceea ce se intampla cu tine. De fapt, daca analizele sunt bune ai sanse foarte mari ca simptomele tale sa fie produse de o tulburare de anxietate. Consulta si un psihiatru pentru tratament adecvat daca vei avea nevoie.

| gabriel2004o a răspuns:

Hmmm...in teorie arata la analize cum reacționează corpul la vaccin...
Vorbește cu medicul de familie ca nu are cum sa fie ceva grav

| elennax a răspuns:

Cum ti-au zis si ceilalti, du-te la un medic, chiar si de familie daca e, nu e normal. M-am vaccinat si eu cu pfizer si singurul lucru care mi s-a intamplat si mie a fost menstruatia mai cantitativa si neregulata. Am citit cateva articole si se pare ca e un efect secundar care mai apare dupa vaccin. In rest celelalte simptome NU sunt normale

| Generalgrevious a răspuns:

De la vaccin ti se intampla toate astea, de aia nu vreau sa ma vaccinez.