| xFaith a întrebat:

Hello!
Matusa mea este fumatoare... Acum insa este insarcinata in a 2 a luna. si mai fumeaza din cand in cand cate 2-3 pe saptamana. Are ceva?
A incercat sa se lase si nu poate, chiar daca are bebele in burtica.
Imi puteti spune, cate ar putea sa fumeze ca sa nu`i dauneze copilului?
Treaba e ca. ea este cam " turbata" in privinta tigarilor si nu vrea sa le lase. nici macar 9 luni pana se naste bebele.
Niste sfaturi, va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sfaturi...hmmm...daca tine la sanatatea ingerasului, trebuie sa stie ca tutunul/alcoolul/cafeaua si viciurile nesanatoase toate dauneaza..nu trebuie sa te invete nimeni, o femeie cand ramane insarcinata, isi da seama imediat ca trebuie sa renunte la anumite tabieturi cari tie iti fac placere, dar fatului nu..asa ca ar fi bine sa se documenteze un pic pe batranul google.
O zi frumoasa sa ai si o sarcina matusii tale fara problemehappy

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Problema destul de mare, avand in vedere ca nicotina poate sa treaca prin placenta si in sangele copilului.
Copilul poate sa devina dependent de nicotina inca din perioada intrauterina, si asta ii va afecta dezvoltarea (in special mintala) in perioada urmatoare. Asta duce, in cel mai comun caz, la intarziere in invatarea vorbirii si altor lucruri, la agitatie, unele simptome comune cu a celor afectati de ADHD. Iar uneori, un nou-nascut poate sa aiba si sevraj datorita lipsei nicotinei, asta pe langa toate celelalte probleme cu care se confrunta de obicei micutii - colici abdominale si altele.
O persoana fumatoare este in general o persoana egoista, iar matusa ta da dovada din plin de asta. Isi pune fericirea si bunastarea copilului ei la bataie din pricina blestematelor de tigari.

| TheBlackAng3l a răspuns:

Nu este indicat insa am si eu o cunostinta care tot asa a facut...si doamne'ajuta este bine si ea si copilul

| DannaK a răspuns:

Daca pentru ea sunt mai importante tigarile decat viata si sanatatea bebelusului, atunci sa realizeze cat rau ii face in momentul in care se va naste bolnav sau cu malformatii. Da-i sa citeasca efectele negative a tigarilor asupra sarcinii. Eu asa am renuntat la ele. Dupa ce naste si termina de alaptat b-are decat sa fumeze 5 pachete pe zi, dar si asa sa se gandeasca la copil si sa inceteze de a mai fi o mare egoista.
Sunt femei care au fumat tot timpul sarcinii si nu au patit nimic copilasii, insa altele au pierdut sarcini si au dat viata unui copil prea bolnav ca sa traiasca normal. Cine stie, necazul poate nu o va ocoli pe ea. Sa lase imaturitatea, egoismul, inconstienta si teribilismul deoparte pentru ca nu isi au locul in situatia de fata.

| alyna2 a răspuns:

Buna. in niciun caz nu trebuie sa fumeze fiind insarcinata este foarte toxic mai ales pentru copil. incearca sa-i explici sau vorbeste cu parintii sa-i explice ei. e in joc sanatatea copilului ei. pana la urma e decizia ei daca va lasa tigarile cat timp e insarcinata dar nu ii face bine copilului. sper ca te-am ajutat bafta