| anonim_4396 a întrebat:

Hello, scuze pentru deranj si ora tarzie, nu doresc sa ma iau dupa forumuri medicale ce sperie omul, sunt deja satul de ele, asa ca ajung sa intreb aici din pura curiozitate. Ieri dupa-amiaza am mancat vreo 7, 8 seminte de floarea soarelui cu tot cu coaja, intrebarea este urmatoarea, pot sa patesc ceva grav, ocluzie intestinala, de astea? Repet, este intrebare pusa din curiozitate. Stiu mitul cu apendicita, nu cred in el, din cate stiu eu, trebuie sa mananci cantitati mari de seminte de floarea soarelui cu tot cu coaja ca sa iti creasca macar riscul de a inflama apendicele. Multumesc mult si astept raspunsuri si opinii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la cateva seminte mancate cu coaja, nu se face ocluzie intestinala, dar se poate adauga la apentidicita deja inflamata si cand se umple cu coji, declaseaza o criza de apedicita, putand sa ajungi la spital cu dureri mari.
Cand esti in situatie grava, ai dureri foarte mari de burta, in special in partea dreapta, la stinghia piciorului.
Nu cred ca-i cazul tau acum, mai ales ca nu ai dureri si pari destul de linistit.
Ocluzia intestinala se poate intampla dupa multe zile de constipatie (fara sa faci treaba mare), cand fecalele se impietresc pe intestinul gros si nu mai pot fii eliminate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu faci nici ocluzie nici apendicita la cantitatea descdida de tine, dar te poți îmbolnăvi de ipohondrie dacă te gândești intens la repercursiuni, la aceste probleme mentionate de tine, și în cele din urma de anxietate daca nu vei înceta din a te gândi prea mult la acest fapt, în concluzie îți pot spune sa nu mai mănânci cu tot cu coaja semințele și ca deocamdată nu ai nimic.

| Den1sa a răspuns:

Nu patesti nimic, eu cate seminte cu coaja am mincat la viata mea, si sunt inca vie