| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU
Am nevoie de o părere...
Am o mica problema, ma confrunt cu ea de mică laughing uit destul de repede, adică dacă învăț acum ceva, maine nu mai țin minte.
Am luat ceva pastile când eram în școală la recomandarea medicului : "memo plus " parcă așa se numeau, nu m-au ajutat foarte mult, acum as vrea sa dau de permis dar învăț și apoi uit totul... dacă știe cineva niste pastile, ceaiuri, orice si naturiste, nu contează...va rog să îmi recomandați! Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Inainte sa te apuci sa iei pastile ca sa tii minte chestii pe care cel mai probabil le inveti mecanic ar trebui sa iti acorzi un pic de timp si sa observi care e cea mai eficienta metoda prin care memorezi lucruri. Spre exemplu poate iti este mai usor sa inveti vizual( adica sa te folosesti de grafice, figuri, sa subliniezi propozitiile/frazele cu diverse culori care iti atrag atentia, poate mazgalelile pe care le poti face pe cursuri/caiete/carti dau randament, etc) sau poate ai capacitatea sa inveti auditiv
( asta presupune sa inveti cu voce tare, sa auzi ceea ce citesti si daca ai acest mod de receptare atunci automat memorezi informatia, sau eventual atunci cand inveti sa ai pe cineva in preajma care sa te asculte si sa ii povestesti informatia respectiva, etc). Cel mai important aspect este insa sa poti sa inveti logic, adica sa incerci sa gasesti corelatii intre ceea ce deja stii si ceea ce urmeaza sa inveti, eu spre exemplu atunci cand incerc sa invat ceva si ma confrunt cu o gama de cuvinte noi dintr-un anumit domeniu incerc sa-mi iau reper un cuvant pe care deja il stiu si la acesta sa pot modifica ceea ce imi este necesar pentru a-mi putea aduce aminte de cuvantul nou, cum iti spuneam incearca sa gasesti maniera in care iti este usor sa asimilezi informatie, dar fa-o cu logica pentru ca doar astfel vei reusi sa pastrezi informatia proaspata mai mult timp.
In link-ul de mai jos gasesti cateva sumplimente care ajuta la eficientizarea memorarii informatiilor noi:
https://www.garbo.ro/......oriei.html
Succes si sanatate multa!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal ce ti se intampla, pentru ca tu nu stii sa inveti logic, inveti papagaliceste, incercand sa memorezi, fara sa intelegi de fapt ce citesti.

Daca citesti fiecare fraza sau paragraf si incerci sa-l intelegi logic, ceea ce ai invatat azi, vei sti si peste 50 de ani.
Nici o pastila din lume nu te poate ajut, a daca nu inveti cum este corect, adica logic, nu papagaliceste.

| Vali215 a răspuns:

Încearcă să înveţi în alte moduri decât cele de pânā acum. Fiecare învăţăm într-un mod anume (vizual, auditiv, scris). Încearcă să-ţi dai seama care metodă te ajută mai mult.