| Pallo_Stef_1993 a întrebat:

Hello TPU!

Am o curiozitate... poate cineva stie sa imi dea mai multe detalii despre.
Imi amintesc ca atunci cand eram mic si ma durea abdomenul si imi era rau bunica spunea ca mi s-a dezvartit buricul si ca trebuie invartit la loc. Dupa ce se invartea in jurul meu si imi invartea buricul trecea durerea si starea de rau.
Stie cineva ce anume se intampla acolo si poate sa dea detalii?
Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se intampla nimic in afara de efectul placebo. Bunica ta te pacalea ca iti repara problema (care era minora) si tu, fiindca aveai incredere netarmurita in ea, te simteai mai bine.

| RalB a răspuns:

@Brigaela, sunt de alta parere. Sincer am cautat si eu mult informatii legate de explicatia medicala a acestui fenomen. Experimentand de mai multe ori aceasta situatie, din copilarie pana in adolescenta, am aceeasi curiozitate. Primele experinte le-am avut fiind foarte mica, nici nu mi le amintesc bine, dar parintii mi-au povestit ca aveam dureri ft mari, au ajuns chiar sa cheme salvarea de cateva ori, am fost la numerosi doctori pentru investigatii si analize, dar raspunsul lor era acelasi: toate analizele sunt bune, nu sunt probleme medicale. Intamplator, mama mea auzise de o femeie in
vartsta care 'invartea buricul' si acesta intr-adevar mi-a rezolvat problema. De-a lungul timpului, problema s-a mai declansat, in general daca ridicam o greutate mai mare. Am scapat de dureri prin aceeasi metoda. Tin sa mentionez ca buricul se 'largea' vizibil atunci cand aveam aceste dureri, iar dupa procedura revenea la normal. Un medic caruia i-am zis mai tarziu de situatie mi-a spus ca ar fi vorba de hernie ombilicala.