| Gabriella2002 a întrebat:

Help!✋
Bună, mă numesc Gabriella și am 15 ani.
De la naștere m-am născut cu o problemă la picioare (luxație congenitală șold bilateral) și din cauza asta nu-mi pot da drumul la creștere.
Am 1.48 și 35 kg!
Vreau și să mă îngraș, dar cât aș încerca să mănânc nu pun nimic pe mine și la creștere la fel, fac exerciții dar nu văd niciun rezultat la creștere!
Am nevoie de ajutor...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jassminee09 a răspuns:

Bună, Gabii! Te-ai gândit să te apuci de vreun sport? Cum ar fi, handbal sau înnot? Înnotul te va ajuta ft mult să crești în înălțime și îți va face și poftă de mâncare. Cred că ar trebui să încerci. Baftă.

Răspuns Apreciat de Editori
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu exista nicio legatura intre luxatia congenitala de sold si crestere. Pe de alta parte o greutate mica e preferabila mai ales in cazul tau ca nu forteaza inutil niste articulatii deja cu probleme. Totusi greutatea ta e cam mica raportata la inaltime. Pentru ambele probleme consulta mai intai un medic endocrinolog. E bine sa faci miscare dar care sa nu solicite prea mult si inutil articulatiile tale deja cu probleme. Inotul mi se pare o idee foarte buna, handbalul in schimb il consider total nepotrivit pentru tine.

| Gabriella2002 explică (pentru andreia67):

Mulțumesc!
Chiar ai mare dreptate în ceea ce spui...
Părinții mei au umblat mine pe la doctori dar unii doctori spuneau să mă apuc de handbal...(dar pentru mine handbalul nu este potrivit) și înotul este o idee foarte buna dar părinții mei nu o duc foarte bine cu bani...(dar nu este asta o mare problemă).
Eu nu vreau să pun neapărat greutate mare pe mine, măcar să mă îngraș la PICIOARE sunt în clasă a 9-a si nu mi se pare foarte normala greutatea mea și să fiu sinceră (m-am săturat de insulte si bârfe despre mine, LE URASC) crying
O să-mi strâng bursa școlară și mă voi apuca de înot! Mulțumesc pentru sfat!

1 răspuns: