| Andreea930 a întrebat:

Help! Ce-aș putea face? Am probleme cu constipația și gaze intestinale, fecalele sunt blocate in fund si ies. Nu se mai termina, am dureri ingrozitoare, nu vine nicicum afara dopul acela mare de fecale și diaree. Am fost la medic pe data de 2 și mi-a dat să iau omez și erceffuryl, dar cam tot am o senzație să fac și nu pot. Dimineața nu prea pot face la ora 6 când este să plec la liceu și când ajung acolo merg la toaletă și pot face. Am 18 ani, pentru diaree am mai încercat furazolidon am cerut la farmacie, espumisan, dulcolax nu am mai folosit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-ar strica o vizită la medic. Nu cere consultatii online, poate vorbeșit cu vreun cizmar ce de să medic

| Andreea930 explică (pentru sierra1):

Am fost la medic pe data de 2, și mi-a dat pastile am luat 7 zile și atât.

| Andreeush a răspuns:

Și la medic de ce nu îi spui toate astea?
Spune-i că ce ți-a dat să iei nu te ajută la nimic.

| Donsavas a răspuns:

Du te la farmacie si cere un dispozitiv pentru efectuarea clismei.

| Andreea930 explică (pentru Donsavas):

Păi de ce să mai cer la farmacie? Dacă mă voi duce la medic nu au acolo ei?

| Donsavas a răspuns (pentru Andreea930):

Nu au

| Bizon95 a răspuns:

Dulcolax supozitoare
SAU... MUUULT MAI BINE
mers la medic si iti face o clisma
TOATE sfaturile de mai sus pot produce fisuri anale sau mai rau

| Andreea930 explică (pentru Bizon95):

Cam am și fisuri anale

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Fara digestie, absorbție si eliminare, organismul moare.
O dieta sănătoasă va declanșa tranzitul intestinal la aproximativ 30 de minute după masa.Persoanele cu intestine sănătoase au cel puțin un scaun pe zi.
Cauza principala a constipației este de obicei o dieta necorespunzatoare.
Iată câteva din cele mai "vinovate" alimente de producerea constipației: brânză, laptele,iaurtul,ouăle, carnea, alimentele "praf", pâinea alba, condimentele, înghețată, prăjiturile etc.Strategia tratării acestei boli se bazează pe adoptarea unei alimentații sănătoase, bogata in fibre celulozice ( fructe, legume, cereale integrale) consum suficient de apa, exercițiu fizic suficient, si o dispoziție optimista.

| Andreea930 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Dimineața ce ar trebui să mănânc?

| Andreea930 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Pâine albă mănânc aproape zilnic, mulțumesc, o să mănânc și fructe mai des

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Andreea930):

Este indicat a se bea lichide fierbinți, fie ceai de plante fie apa cu lamaie dimineața.
Fibrele insolubile, care absorb apa sunt esențiale pentru prevenirea constipației.Creșterea consumului de alimente bogate in fibre trebuie sa aibă loc treptat si sa fie însoțită de creșterea aportului de lichide. Dintre alimentele bogate in fibre fac parte : taratele de grau, cerealele integrale pentru micul dejun, produsele din grau integral, leguminoasele, fructele si legumele.
Eu nu am scăpat de constipație decât atunci când am trecut la dieta total vegetariana.

| Andreea930 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Care sunt cele vegetariane? După nu a reapărut iar constipația?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Andreea930):

Eu am scos din alimentație carnea, laptele, ouăle, de 12 ani. Nu mai sunt constipata, nu mai am nici alte probleme de sănătate. Si nu o sa mai introduc carnea, laptele si ouăle niciodată in alimentație.
Daca dorești sa treci la dieta vegetariana căuta cărți de bucate vegetariene pe internet, îți recomand cele scrise de Ligia Pop.Mai sunt si altele dar trebuiesc cumpărate.

| aXy99 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Scoate laptele din ecuatie laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru aXy99):

Niciodată!

| aXy99 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Laptele nu constipa, ba din contra, te scoate.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu am citat din cartea "Sănătate si vindecare..." de Sorin Nicola, dar o spun si din proprie experienta. Posibil, sunt si excepții, cei cu colita.

| FreddieM a răspuns:

Vai fata draga, te compatimesc sincer. Umbla urgent la alimentatie, evita carnea o perioada, papa supe si vegetale. Si eu am intestin cam dificil,
am papat ce ti-am zis si s-a ameliorat problema. Am consumat si iaurt si in cazul meu a ajutat. Am un intestin atat de rau, ca pot manca ciorba, iaurt si bere si juma de pepene si tot rup buda pana iese. Ultima diaree am facut-o in scutece. Sanatate si ai grija de tine.

| Sonia822 a răspuns:

Prune. Baga prune cat poti. Altfel, scoate cu lingurita, putin cate putin happy Nu mai manca KFC/Mc, ca alea dau gaze, si de fapt orice mananci in oras, ca pun otravuri de delicat in ele. Si nu mai bea cola/pepsi. Cola si pepsi fac rahatul sa se topeasca, se transforma din turn in balega, si nu mai iese. Ai baut d-astea?

| Andreea930 explică (pentru Sonia822):

Nu prea am mai băut pepsi-cola, nu prea beau, doar apă plată, mi-a spus și doctora că nu sunt bune

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sonia822):

E foarte posibil ca fata asta sa aiba probleme cu intestinul subtire.
Eu m-am vindecat odata presand acest intestin, cu degetele.
De fapt asa te poti consulta singur.
Apesi toata burta, si unde simti durere e o problema.
Acolo trebuie masaj sau presiune cate 10 secunde pana se vascularizeaza zona si se vindeca.

| Sonia822 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat, sunt oameni care se vindeca singuri de multe, insa nu toti au aceasta putere si vointa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea dimineata apa rece.
Imediat ce te-ai trezit, inainte de a manca.
Sau apa calda cu miere.
Daca nu merge atunci baga-ti dusul in fund si moaie dopul acela.

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Nu am duș, locuiesc la țară

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea930):

Bine.
Atunci ar ajuta cafeaua.
Si intr-adevar painea constipa.
Dar daca eviti painea si mananci legume si fructe multe, se rezolva.
Eu, cand vreau un tranzit rapid mananc cantitate egala.
La o portie de mancare, o portie de salata.

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Cafea nu prea beau, mănânci fără pâine salată? Ce salată?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea930):

Mananc destul de rar paine, aproape deloc.
Si de fainoase ma feresc(tot ce contine faina)
Dar salate inghit cat incape
Salata de rosii cu castraveti si ceapa
E preferata mea
Dar si salata de varza, salata verde
Daca simti ca esti constipata nu forta deloc
Ca asa plesneste ceva acolo, zona fiind foarte sensibila
Iti trebuie un pic de experienta sa intelegi exact ce se intampla cu organismul tau
Ajuta si regimul
Dar eu as lasa totul si m-as ocupa doar de asta
In caz de constipatie severa se poate bea o cana de lapte in care ai dizolvat o lingura de gem(sau dulceata) si drojdie proaspata o lingura

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Aa, eu la medic când am fost, mi-a dat regim să țin, supe, fără roși, ceapă, brânză dietetică să mănânc

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Salată mănânci mereu? Nu și slăbești de la ele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea930):

Nu slabesc pentru ca mananc salata cu mult ulei de masline.
Si uleiul asta, daca mai tin eu bine minte, ajuta la digestie.
Apoi caracatita, peste la gratar.
Stomacul l-am reparat cu varza murata.
Dar nu stiu daca tie iti prieste.

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Ulei de măsline nu am încercat niciodată cu nici-o salată, dar de floarea soarelui

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea930):

Ai putea de exemplu sa vezi cu ce alimente functionezi.
La varsta ta e cam frustrant sa te abtii de la unele mancaruri care iti plac.
Dar dupa care nu esti bine.
Totusi, ar fi indicat sa fii atenta.

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Mda

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea930):

Bine,e ultima oara cand iti scriu.
O fata cu care tocmai am vorbit spunea ca e foarte bine dupa ce a tinut o dieta fara multe proteine.
Mai mult cu salate si legume fierte.
Eu nu sunt nutritionist.
Sau mai degraba sunt pentru mine insumi.
Poate ar trebui sa potrivesti dieta aceasta cu nevoia ta de calorii.
Si sa tii dieta de luni pana vineri iar in week-end sa mai gusti cate ceva consistent.
Succes!

| AlexandruG1 a răspuns:

Ovaz.cerele integrale.kiwi prune pere mere, apa ceaiuri pentru digestie, si legume, si iaur cu cerele ajuta, si fa sport, si redu stresu.