| anonim_4396 a întrebat:

*HELP*M-am julit la ambii genunchi ieri seară ( 29 Iulie ), iar acum am la genunchi niște julituri mari și foarte foarte dureroase. Nu curge sânge, le-am spălat imediat după cu apă călduță și după am pus pudră Baneocin. Astăzi s-a format o coajă gălbuie la suprafață, am spălat iar și m-am dezinfectat cu Rivanol și am dat cu o pudră dată de farmacistă. Ideea e că nu prea pare că se vindecă și curge într-una din ea până se usucă un fel de apă cu sânge dar e ușor galbenă. Ce să-i mai fac? Am făcut puroi sau ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

Prima data cand te julestilaughing?

| Emmeii a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Nu chiar, doar că nu m-am mai julit de ani buni chiar și niciodată atât de rău. ^^

| MozZatY a răspuns:

Eu cand cadeam si ma juleam la genunchi lasam mama natura sa-si urmeze cursul, nu ma dadeam cu prostii. Da-te cu toate c*****rile si se mai usuca la sf. asteapta.

| Emmeii a răspuns (pentru MozZatY):

Păi îmi pare rău că nu puteam să merg pentru că m-am julit chiar atât de rău! Când eram mică și alergam pe-afară, mă împiedicam și veneam cu julituri ( minore ), nu mă dădeam nici eu cu nimic. Însă având în vedere că din cauza acestor julituri nu pot merge și sunt foarte dureroase, mi s-a părut normal să le dau cu " toate c*****rile ", ca să nu se infecteze și să treacă mai repede.
Însă mulțumesc de părere, nu mi-a fost de ajutor.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

1. Opreste sangerarea. De obicei, la zgarieturile sau taieturile usoare, sangererarea se opreste de la sine. In cazul in care nu se intampla acest lucru, preseaza rana cu un bandaj sau prosop curat, timp de 20-30 de minute. In acest timp, nu indeparta bandajul pentru a observa daca sangerarea s-a oprit, acest gest ar putea sa afecteze procesul de vindecare si sa reporneasca sangerarea. Daca sangerarea nu se opreste, mergi imediat la spital.

2. Curata rana. Clateste bine zona afectata cu apa curata. Evita sa folosesti sapunul pentru ca acesta poate irita rana. Daca mai raman reziduuri, foloseste o penseta dezinfectata cu alcool pentru a le indeparta. In cazul in care nu pot fi indepartate, mergi la medic. Curatarea ranii reduce riscul aparitiei infectiilor sau tetanosului. Pentru curatarea zonei din jurul ranii, foloseste sapun si prosop.

3. Foloseste o crema antibiotica. Dupa ce ai curatat rana, aplica un strat subtire de crema antibiotica sau unguent precum Neosporin sau Polysporin. Aceste produse nu grabesc procesul de vindecare dar reduc riscul aparitiei infectiilor.Anumite ingrediente continute de unguente pot provoca eruptii usoare la unele persoane. Daca acest lucru se intampla, inceteaza folosirea acestora.

4. Acopera rana. Bandajele ajuta rana sa se pastreze curata si tine bacteriile la distanta. Dupa ce rana este indeajuns de vindecata incat sa nu se infecteze, expunerea la aer este indicata pentru a grabi vindecarea acesteia.

5. Schimba bandajele. Inlocuieste bandajele cel putin o data pe zi sau de fiecare data cand acestea se uda sau se murdaresc.

6. Atentie la orice semn de infectie. Mergi imediat la doctor daca rana nu se vindeca sau observi o scurgere, durere, inflamare, roseata sau caldura in zona afectata.

7. Vaccin antitetanos. Medicii recomanda efectuarea unui vaccin antitetanos o data la 10 ani. Daca rana este adanca sau murdara si daca ultimul vaccin antitetanos a fost facut in urma cu 5 ani, doctorul iti va recomanda un vaccin antitetanos. Indicat este sa-l faci la mai putin de 48 de ore dupa ranire.
Baftă!

| Lena07 a răspuns:

Compresa cu rivanol in fiecare zi! Nu doar curatat! Cauta la farmacie pentru un unguent! Insanatosire grabnica!