| AlleAlllexandra a întrebat:

Help me! Am dormit si m-am trezit cu o durere in zona apendicei. Mama m-a pus sa ridic piciorul drept si sa ma indoi nu ma doare. A spus ca ar putea fi rinichii,fierea sau ficatul. Durerea nu persista cand stau in pat intinsa pe burta,altfel ma doare. Se manifesta... ca si cand ai baga un cutit in mine. Acum am luat colebil si ceva medicamente pentru cai biliare(unul). Cine imi spune ce as putea sa am? Mentionez ca azi am stat mult in zapada si am luat niste trante zdravane, eu de obicei ridic greutati cuprinse intre 20-35 kg(cu inca o persoana.). Help me, mi-e foarte frica sad P.S. nu am avut apendicita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Bluebutterfly80 a răspuns:

In primul rand ficatul nu doare! dureri poti avea de la fiere, dar se simt in dreapta, chiar sub coaste!
apendicul daca e inflamat trebuie sa mai ai si greata, dureri de cap si imposibilitatea de a ridica piciorul!
ori te ia o raceala la ovare, ori ti-ai intins vreun muschi pe acolo de la greutatile ridicate sau trantele in zapada! incerca sa iei un antiinflamator, ceva, gen nurofen, ibalgin, ibuprofen, ketonal sau mig 400 sa vezi daca se mai amelioreaza durerea!
multa sanatate iti doresc happy

| AlleAlllexandra explică (pentru Bluebutterfly80):

Multumesc mult.

| AlleAlllexandra explică (pentru Bluebutterfly80):

Si da, e chiar sub coaste.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru AlleAlllexandra):

Atunci e fierea! incearca un colebil sau fiobilin si eventual nospa! si evita cateva zile prajeala, carnea tocata sau alte mancaruri grele!
multa sanatate happy

| AlleAlllexandra explică (pentru Bluebutterfly80):

Am luat colebil. Merci :*

| acerasus09 a răspuns:

Am avut si eu probleme de astea, probabil te cuprinde o raceala cauzata de frigul de afara(nu-mi pare a apendicita din moment ce ai spus ca daca ridici piciorul si il indoi n-ai dureri). Daca te ustura cand urinezi, e de la rinichi si ar fi bine sa consulti un medic cat de curand! Poate este o infectie pe acolo straight face. Sfatul meu : Du-te la doctor si vezi ce spune. Daca te doare burta si cand apesi pe ea e tare, DU-TE! NU MAI STA! Poti face peritonita si probabil... n-o sa scapi prea curand. Tata a avut peritonita si daca mai statea 5 minute in casa, putea sa moara pentru ca era cat pe ce sa se sparga saculetul acela.

Succes!

| AlleAlllexandra explică (pentru acerasus09):

Nu ma ustura cand urinez, daca apas pe burta nu e tare.

| 00osimplafata00 a răspuns:

In ce parte te doare?

| AlleAlllexandra explică (pentru 00osimplafata00):

Dreapta. Dar mai sus de apendica...