| anonim_4396 a întrebat:

Help me! Am o problema de cateva zile. Am o ureche infundata. Dupa ce am facut dus, mi-am bagat un betisor de in ureche. Sa ma curat. Si am simtit ceva de parca am impins un dop. Si instant auzeam foarte foarte putin. Cred ca e dop de ceara. Si nu stiu ce sa fac. Conul de hartie, picaturi pentru urechi si apa calduta cu sare nu m-au ajutat. O idee cineva? Fara medic. Dau funda. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Conul de hartie si picaturile cu ulei cald ajuta daca sunt facute corect de cineva.
Este evident in cazul tau ca nu s-au facut corect.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Este cam riscant de unul singur acasă.
La farmacii găsești spray-uri pentru a înmuia dopul: https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/orl/ureche/
După ce lasi 1-2 minute, poți folosi un aparat de felul acesta care îl găsești numai pe olx: https://m.olx.ro/......1Cy2D.html
Nu știu dacă ai reuși singur cu o seringa mare cu apă caldă; sau cu furtunul de la duș. laughing
La medic este mai sigur.