| luisanamy a întrebat:

Help!
O prietena are niste bubite pe piele de cateva zile, cred ca e o alergie. Acum are si temperatura, o si mananca bubitele. Ce are? Sau cum se trateaza. Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa nu fie varicela. Trebuie sa mearga la medicul de familie, nu se trateaza dupa ureche

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De MEDIC nu aţi auzit?

De obicei, de la alergie NU se face febră!

Poate fi vorba de varicelă, rujeolă, rubeolă, etc.
Urgent la un control la medicul de familie!

Toate cele bune.

| luisanamy explică (pentru bursuc001):

Am auzit de medic, de putin timp a plecat la spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa intrebe de la o farmacie, dar fiindca are si febra mai bine sa se duca la medicul de familie!

| dragutzairina a răspuns:

Buna poate fii o alergie.Cel mai bine este sa mearga la doctor pentru a-i da un tratament. fundita?

| luisanamy explică (pentru dragutzairina):

Asta cred si eu ca e o alergie. Acum am plecat spre spital sa vedem ce are.

| AlexandraMoldovan18 a răspuns:

Pai intreab-o daca a mai avut pojar sau varicela, daca a avut cel mai bine ar fi sa mearga la doctor, oricum sa incerce sa nu se mai scarpine, asta o poate ajuta un timp, dai ceva pentru temperatura si restul va va zice doctorul

| geani444 a răspuns:

Poate are vricele atunci trebuie sa stea doua saptamani in casa si sa se dea cu crema

| luisanamy explică (pentru geani444):

Are 30 de ani, nu e varicela.

| Alfred50 a răspuns:

Are varsat de vand

| mariusme1 a răspuns:

Fuguta la medic!