| nicegirl4kiss a întrebat:

Help pls... Buna, deci sunt o fata de 13 ani am 1, 54 m si 51 de kg. Peste O luna sva avea loc un eveniment important si chiar vreau sa slabesc! Va rog sa nu imi spuneti ca nu-s grasa sau ca n-am nevoie deslabit sau chestii,,, eu chiar is grasa si vreau sa slabesc vreo 6 kg macar pls cateva sfaturi si retete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Buna!

Ca sa fiu sincera cu tine, nu ai cum sa slabesti intr-o luna prea mult si intr-un mod sanatos.

Iata insa ce trebuie sa faci:
E foarte simplu ceea ce ceri, insa e gresit sa vrei sa slabesti repede (asta e greseala numarul unu pe care o fac multe persoane; dintre efectele negative se numara, lasarea tenului, ingrsarea la loc, distrugerea sistemului imunitar si alte).

O dieta sanatoasa, alaturi de exercitii aerobe, iti vor aduce satisfactiile pe care le doresti. Vitaminele, mineralele si alte suplimente nutritive iti vor fi de mare ajutor, deoarece ele ajuta la buna functionare a sistemului imunitar, ajuta la slabit si la pastrarea unui ten sanatos, elastic si usor adaptabil la schimbari.

Mese dese dar slab catitativ/caloric. Manaca legume si fructe si ceva proteine din carne de peste sau vita (dar sa nu fie grasa mancarea, preferabil la gratar preparate).

Nu exista dieta perfecta si foarte multi stimuli nu sunt luati in considerare ca factori de slabire de catre propriul tau corp, deci nu vor avea nici-un efect pe termen lung. Ingrasarile si slabirile spontane vor duce la degradare fizica si imbatranire prematura. Deci cel mai bine e prin rabdare, experimentare si ambitie.
Sport + o dieta santoasa + lipsa stresului + o atitudine pozitiva = ceea ce multi incearca sa obtina, un corp sexy si sanatos.

Multa bafta! Pentru alte intrebari mesaj.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| GMVBOSS a răspuns:

Ma, mai ai 2 kg de slabit ca sa fii buna din punct de vedere medicinal. De ce nu incerci sa alergi putin, sa faci exercitii si chestii de genu asta. retetele nu sunt recomandate, mai ales la 13 ani

| nicegirl4kiss explică:

Mersi mult tuturor:*