| afsdafsdf a întrebat:

Heu TPU! Imi cade parul foarte tare (cand e uscat nu cade tare, cand e ud cade exagerat de mult, imi cade de 2 ani si ceva in ritmul asta, s-a rarit putin dar inca nu e observabil, vad fire de par scurte destul de multe la baza firelor lungi, cand cade, majoritatea firelor care cad sunt mai scurte decat cele normale si imi cad de peste tot, nu doar de pe scalp ). Am fost la dermatolog s-a uitat in capul meu fara o analiza sau ceva si a zis direct ca e cauza ereditara, cand a zis catre mine ca pot sa imi pastrez podoaba capilara intreaga viata folosind minoxidil am inceput sa banuiesc ca nu stie prea bine ce vorbeste cu toate ca e dermatolog, cand a spus ca a avut un pacient caruia i-au ajuns picuri de minoxidil pe frunte si s-a trezit cu cateva fire de par acolo mi s-a confirmat ca habar nu are, deci nu vreau sa mai dau bani pe la dermatologi ca habar nu au de ei! 1 la mana, minoxidil nu face decat sa incetineasca caderea parului! 2 la mana, minoxidil functioneaza doar la 60% din utilizatori, 3 la mana, minoxidil trezeste la viata firele de par in stare latenta iar pe frunte nu exista asa ceva! Daca minoxidil ar mentine podoaba capilara pentru totdeauna urmand tratamentul, nu ar exista atat de multi cheliosi! Nu sunt sigur de faptul ca, caderea parului meu este neaparat genetica cu toate ca am cheliosi in familie si vreau sa imi spuneti voi ce parere aveti? Cei care va pricepeti. Tata are chelie, mamei ii cade parul destul de tare dar cu toate astea nu are un par exagerat de rar! E posibil sa imi mostenesc mama din punctul asta de vedere si sa nu ajung sa chelesc ci doar sa imi cada mult mai mult decat ar trebui in mod normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probleme tiroidiene. Mergi la un endocrinolog sa-ti faca niste analize medicale si sa-ti dea tratament, ca ai dereglari endocrine.
Dermatologul te poate ajuta doar daca ai ai o ciuperca pe scalp.

| afsdafsdf explică (pentru Violleta2022):

Sunt baiat, din cate stiu, barbatii nu prea au probleme cu tiroida, posibil sa ma insel!

| Violleta2022 a răspuns (pentru afsdafsdf):

Bineinteles ca si baietii au probleme tiroidiene, ca si ei au aceasta glanda, dar nu sunt predispusi la probleme cu ea atata de mult, cum sunt fetele.
Totusi, fa-ti niste analize medicale, ca nu-i normal sa-ti cada parul atat de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este posibil. Si eu am citit pe un forum ca unu s-a dat cu minodixil pe frunte si i-a crescut par...