| Chnss a întrebat:

Hey.Am 15 ani, 1.60 si 60 de kgsad As vrea sa slabesc vreo 6 kg. Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi si diete.Eu m-am apucat acum de o dieta numita : "Dieta Daneza". Vreau sa slabesc mai rapid.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești în perioada de creștere nu putem vorbi de dietă/regim alimentar!
Mergi pe multe fructe și legume cât mai proaspete, lactate degresate, carne salbă fiartă/friptă/înăbușită, supe, ceaiuri depurative, cereale integrale și derivate, hidratare corespunzătoare și practicarea exercițiilor fizice zilnice pentru arderea caloriilor (practicarea unui sport de masă).
Trebuie să ai trei mese principale și două gustări zilnic, servite la aceleași ore, combinarea corectă a alimentelor, etc.
http://calorii.oneden.com/
Scoți din alimentație produsele procesate industrial, băuturile acidulate, carnea grea, fast-food-ul, dulciurile, etc.
Pa, pa.

| Laura927 a răspuns:

Avand in vedere ca ai 15ani, poti sa slabesti ft repede! medicul spune la 1.60m trebuie sa ai 57/62 kg.
Daca vrei sa slabesti, nu manca paine, dulciuri si nu bea suc cu indulcitori, doar cel facut de tine acasa cu fructe proaspete!
Alearga 20 de minute rapid in fiecare seara si ai sa vezi rezultatele rapid intr-o saptamana pierzi 2 kg.
Cumpara din supermarket ceai pentru digestie, si poti bea 1l pe zi, isi face efectul pentru ca ai varsta frageda.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna. Eu tin o dieta diferita...Nu ti-o recomand. Desi intr-o sapt am slabit 1 kg jumate. Mananc la ora 2 orice, si seara o gutuie, un strugure si un mar.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Fara dieta, nu combina painea cu cartofi, paste fainoase, carne sau derivate din carne, mananca mai multe legume si fructe proaspete si fa exercitii seara si dimineata cate o ora

| AdelaSchiman a răspuns:

Buna. As putea sa te ajut cu niste produse 100% naturale. Daca te intereseaza scrie-mi pe adela.schiman@yahoo.com