| rebeca3958 a întrebat:

Hey, am nevoie de ajutor. Am vazut pe TPU că dacă dai cu aspirină și oțet îți trec coșurile. Am incercat de 3 ori... Mi s-a luat pielea de pe față și a devenit ca o rană. Cu ce să mă dau să-mi treacă? Nu pot sa merg la dermatolog pentru că ea mi-a zis să fac ceva și nu am ascultat-o si imi e rusine plus ca trebuie sa merg si la scoala... cu ce pot să mă dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nume6 a răspuns:

Bună! Ia scutire mama ta pentru o saptamana pana duminică. Pentru saptamana asta. Iei azi de la farmacie urgent Nidoflor cremă, e cel mai bun pentru o rana. Nu mai lua in seama toate "retetele" miraculoase de pe net, unii le zic la misto sau doar asa, fără să știe că sunt nocive. Am avut o rana grava pe fata si in 5 zile mi-a trecut cu nidoflor. Cocatrizeaza foarte bine, iar cand simti ca s-a cicatrizat(face coajă) indepartezi coaja cu apă căldută. Nu irită și e ieftină crema. Sa revii cu detalii si sa imi zici daca a mers(dar nu are cum sa nu meargă) happy Te dai din 4 ore in 4 ore pe fata(se absoarbe foarte repede in piele) Multă sănătate si data viitoare mai multa atentie! Papa :*

| rebeca3958 explică (pentru Nume6):

Multumesc mult! Dar treaba e ca nu prea ma lasa parintii sa stau acasa. Are ceva daca totusi merg la scoala?

| Nume6 a răspuns (pentru rebeca3958):

Sunt rai copiii in ziua de zi, o sa inceapa cu jignirile, poate iti fac poze, mai bine stai acasa saptamana asta ca nu pierzi nimic si faci tratamentul linistita acasa cum am zis. O trimiti pe mama ta la farmacie. happy

| rebeca3958 explică (pentru Nume6):

Iti multumesc foarte mult ca m-ai ajutat!?

| Nume6 a răspuns (pentru rebeca3958):

Nu ai pentru ce! Sănătate! :*

| rebeca3958 explică (pentru Nume6):

Am revenit. este o problema, nu se face coaja. e că i piele subțire și când mă spăl pe față se ia și revine la forma la care era înainte și tot așa...

| Nume6 a răspuns (pentru rebeca3958):

Ai inteles gresit, m-am referit ca dai cu apa calduta cand se face coajă groasă(adica cand se vindecă)! E de recomandat pana atunci sa nu te mai speli deloc pe fata, nici cu apa rece, nici cu calduta!

| Nume6 a răspuns (pentru rebeca3958):

Coaja finala(cand se vindeca)se formeaza la 6-7 zile, o saptamana, daca te dai cum am zis cu crema! Adica te dai din 4 in 4 ore in tot acest timp!