| AnonimaFaraSens a întrebat:

Hey.
Am o problema de 3 zile.
La primi dinti de sus in spatele lor avem o bobitza de carne foarte mica.mie mi s o marit so e mare de 3 zile.ma ustura si ma si doare.am mai patit dar nu am bagat in seama.
Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-a marit in 3 zile, atunci probabil e o fistula cu puroi.
Fa-ti un litru de ceai de musetel (5-6 plicuri de ceai la 1 litru apa) si clateste muuuult acel loc (pana ce ustura deja), dupa care scuipi. Repeti pana ce se termina o cana de ceai, după care faco p ăauza de 2 ore si incepi din nou.
Clatirea se va face pana ce simti ca punga de puroi nu se mai simte (se sparge), precum si dupa aceea cu inca o cana de ceai.
Musetelul este un dezinfectant antibacterian natural (din el se face si solutia Rivanol) si se poate folosi atat intern (infectie gastrica, diaree puternica si vomat) cat si pentru exterior, pentru dezinfectare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa ai gingivita, du-te de urgenta la doctor

| Unicornlover7 a răspuns:

Salut. Pentru inceput, ia o oglinda, si uita-te ce culoare e. Daca e alba poate fi o afta. Ea se poate trata cu glicerina boraxata, o iei de la farmacie, e o solutie pe care o pui pe un betisor de urechi si o aplici peste bubita. Daca e rosie, atunci posibil sa te fi zgariatcu ceva si acum se vindeca. Oricum, eu zic sa consulti un doctor si vezi ce spune pentru ca el stie mai bine