| Teodora_Timea_2001 a întrebat:

Hey! Am o problema legata de greutatea mea, am 17 ani jumate și 1.66 înălțime dar kg mele sunt cu mult peste media normala adică normal e 55 kg minim 65 maxim iar eu am. 90 de kg. Am încercat sa slăbesc prin diferite diete și sa fac și sport și într-adevăr am reușit dar degeaba pentru ca nu ma pot abține sa nu mănânc ce mănâncă și alții chiar nu am ambiție de loc iar sportul nu-mi place absolut de loc... Ce as putea sa fac? Niște sfaturi de diete ușoare dar eficiente sau ori ce sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yunnochan a răspuns:

Dietele nu țin mult, de cele mai multe ori ele te ajută să slăbești dar nu te și menține. În câteva luni te îngrași la loc. Ca să slăbești și să te menții slabă permanent, trebuie să îți schimbi modul de viață! Cum o faci? Prin schimbări permanente, care să devină ceva normal la modul de a trăi. Poate că va fi greu la început, însă dacă îți dorești cu adevărat să arăți mereu bine trebuie să faci niște sacrfici. La început va trebui să tragi tare, dar apoi după ce te obișnuiești ai să vezi că totul va părea ca parte din viața ta.
Uite aici niște exemple (dar nu te ține de ele o lună sau 2 și după le abandonezi deoarece te vei îngrășa la loc. Ține-te de ele toată viața ta) :
1) Numai mânca multă pâine, sau dacă se poate numai mânca deloc pâine cu ciorbă, carne, chestii de genul. Încearcă să mănânci pâine doar atunci când mănânci un sandviș de exemplu. Poate că este greu de crezut, dar pâinea îngrașă foarte mult, mai ales dacă este consumată în cantități mari. Dacă mănânci 3 feli de pâine la o masă, deja e puțin exagerat și trebuie să schimbi obiceiul ăsta.
Nu reduce cosumul de pâine direct pentru că asta va fi foarte greu iar corpul tău nu se va poate adapta și va apărea astfel dorința de a mânca pâine mai mereu. Renunță la pâine treptat și pe pași. De exemplu, dacă mănânci 3 feli de pâine la o masă (știu, alt exemplu numai am și eu) încearcă un timp să mănânci doar 2 feli. Apoi limitează-te la o singură felie de pâine la o masă, adică la 3 feli de pâine pe zi, câte una pentru fiecare masă. Te poți opri aici dacă simți că corpul tău s-a adaptat și de simți bine așa, însă dacă vrei să faci progrese și mai mari, renunță de tot la pâine și mănâncă pâine doar la sandvișuri și atât.
2) Nu sări peste mese, în niciun caz peste MICUL DEJUN! Poate că mulți o să îți zică să mănânci odată pe zi sau de 2 ori pe zi deoarece așa slăbești. Fals, dacă faci așa, următoarea zi corpul tău va avea nevoie de mai multă mâncare și astfel vei avea poftă să mănânci mai mult decât trebuie și mai mult decât o faci în mod normal. Fiecare masă a zilei este importantă și nu trebuie sărită orice ar fi. Micul dejun este cea mai importantă masă a zilei, așa că ai grijă ce mănânci la ea. Nu mânca în grabă, nu mânca prostii, mănâncă ceva sănătos și care să îți dea energie. De exemplu un iaurt (încearcă să te uiți pe ambalaj și să alegi iaurturi 0% grăsime) sau cereale, ouă (fierte) cu alte cuvinte mănâncă tot ceea ce este sănătos și ușor la micul dejun. Nu prăjeli și nu mezeluri. Nu ciorbe și chestii grele.
Chiar dacă prânzul nu este cea mai importantă masă a zilei, tot trebuie și ea respectată. Încearcă aici ceva mai "sățios" (pentru tine). Cum ar fi o supă/ciorbă (nu grasă) sau ceva la grătar, de preferat pui, vită sau pește, porcul exclus, încearcă să renunți la carnea de porc treptat. Sau un piure ai putea... Ar merge și un sandviș dar nu fast food. Ceva făcut de tine acasă. Fără maioneză sau orice alt fel de sos. Fără cartofi prăjiți în el sau alte prăjeli.
La cină îți recomand să mănânci cel mai ușor. Nu mânca înainte de culcare pentru că îi va fi mai greu stomacului tău să digere ce ai mâncat. Dacă ești fan mâncării "nocturne" trebuie să ștergi acest obicei din viața ta. O luăm treptat. Dacă te culci de la 11 noaptea în colo, atunci încearcă ca ultima ta masă să fie la 9 seara. După un timp încearcă să o schimbi cu 8 seara, iar după altă bucată de timp schimbă-o cu 7 seara. Poți mânca un fruct sau un iaurt.
Cel mai important este să încerci să mănânci la ore fixe! Adică, încearcă să iei micul dejun pe la 6-7 dimineața să zicem. Prânzul pe la 1-2 să zicem așa, iar cina, stabilești tu o oră din cele pe care ți le-am prezentat mai sus. Ține-te cu dinții de orele astea și nu mânca la alte ore pentru că dacă vei mânca la alte ore, chiar și cel mai mic bob, se va pune pe tine grăsime. Corpul tău trebuie învățat cu ore fixe ca metabolismul lui să fie mereu activ și să numai pună orice calorie pe tine, înțelegi?
3) Fără sucuri din comerț. Fie ele carbogazoase sau Tymbark, tot au multe calorii. Dacă ești fan sucurior din comerț, din nou, renunță treptat, nu direct. Bea odată la o săptămână prima dată, apoi odată la 2, apoi la o lună și după încearcă să stabilești tu un interval.
Cel mai ideal este să îți faci tu acasă un suc, din fructe cumpărate. (mere, morcovi, pere, portocale, orice fruct vrei tu) Dacă ai storcător de fructe, ce mai aștepți? Fă un suc!
4) Fără prăjeală. Asta cred că intră în top 3 cele mai grele reguli de alimentație, dar este necesar. Nu doar că te îngrași groaznic mâncând cartofi prăjiți, ouă ochiuri și alte prăjeli de genul, dar îți și faci rău la sănătate. Prăjeala de genul atacă sănătatea. Dacă le mănânci zilnic, cu timpul ajungi să ai probleme cu ficatul și cu inima chiar. Nu îți cer să renunți de tot la friptura prăjită, dar încearcă să reduci cât mai mult din ea. Încearcă să faci friptură pe grătar, e foarte sănătoasă. Chiar și legumele merg pe grătar. Prăjeală încearcă să mănânci odată la o săptămână sau dacă poți, cu timpul, o porție chiar odată la 2 săptămâni.
5) Dulciurile. Cel mai mare dușman al siluetei. Ciocolata amăruie chiar este bună, să știi. Poți mânca zilnic, însă maxim 2 tablete. Nu îți recomand să renunți la dulciuri pentru că nimeni nu o poate face, dar încearcă să le mănânci într-o porție mai redusă și puțin mai rară. Mănâncă odată la o săptămână dulciuri. Fără produse de patiserie, decât foarte rar. Produsele de patiserie au o grămadă de uleiuri, margarină și tot felul de ingrediente care te îngrașă cololas.
6) Bea 2 litri de apă pe zi. Apa ajută foarte mult la slăbit, ea grăbește metabolismul și menține pielea elastică, astfel încât să nu apară celulită/vergeturi/alte porcării de genul pe piele. Bea 2 litri de apă pe zi, te vei simți mai în formă și rezultatele la slăbit vor fi mai mari.
7) Bea ceai verde. Ceaiul ăsta grăbește metabolismul și îl face mai rapid, cu alte cuvinte te face să slăbești mai repede și să te menții slabă.
8) Fă SPORT! Fără sport nu reușești nimic de lungă durată, este cel mai important. Nu îți recomand să fii fan al sportului, dar ceva acolo, merge, în folosul tău. Dacă slăbești fără sală, ori vei fii plină de grăsime în jos pe corp și va fi urât, ori vei fii slabă ca un schelet și nu o să mai ai forme feminine.
Mergi la sală dacă se poate și fă acolo exerciți săptămânal. Dacă nu vrei să optezi pentru sală, merge și acasă. Cauți pe internet exerciți care te ajută să slăbești și să arăți bine și te asigur că vei găsi fără număr. Practică mereu exerciți pentru menținerea în formă.
Cam astea ar fi sfaturile mele, depinde de tine dacă vrei sau nu să le urmezi, pe mine să știi că nu mă doare degetele că le-am scris. Este strict decizia ta personală. Dacă îți dorești cu adevărat, se va vedea rezultate, dacă nu te dedici cu adevărat, nu avea prea mari speranțe. Schimbarea se face în timp, nu te urca pe cântar după o lună crezând că ai slăbit 5 kilograme. Îți trebuie luni întregi ca să vezi rezultate și ce ți-am zis eu nu este o rețetă pentru un an sau 2. Este un mod de viață permanent. Sper să te ajute!

| Teodora_Timea_2001 explică (pentru Yunnochan):

Îți mulțumesc pentru tot ce mi-ai scris aici și ca ți-ai făcut timp sa scrii atâta. Vreau sa spun ca problema la mine este ca nu fac sport, nu mânc la ore fixe, nu beau apa aproape de loc (știu ca nu e bine) și ca stau doar în pat și nu fac nimic adică plec de dimineață la liceu iar după ce ma întorc la ora 1-2 ma schimb, mănânc și ma pun și dorm asta fac mereu după școală și faza e ca nu dorm 1 ora 2 dorm vreo 5-6 ore iar după ce ma trezesc tot în pat stau pana mai târziu iar la 1-2 sau chiar 3 noaptea ma pun sa dorm și asa mai departe zilnic dar acum în ultima vreme nu am mai mers la liceu deci am stat numa în pat iar legat de ce mănânc paiii nu mănânc pâine cam de loc pur și simplu nu-mi place pâine, foarte rar mănânc dar nu amanc nici măcar 1 felie întreaga și dulciuri nu prea mănânc (cam de 2-3 pe luna) și sucuri la fel (1-2 pe luna) deci nu consum prea multe lucruri care îngrașă în schimb stau mult după ce mănânc și se pune grăsimea. Problema e ca ma plictisesc nu am ce face ca să ma ridic din pat si sa nu dorm...

| Yunnochan a răspuns (pentru Teodora_Timea_2001):

Nu ai de ce să îmi mulțumești. Chiar mi-a făcut plăcere să îmi fac niște timp să scriu pentru tine. Mă bucur că am avut cu ce să te ajut. Cu sportul, chiar dacă nu îți place poți încerca totuși să faci un mic sacrficiu. Prima dată, pentru că ți-e greu vezi dacă te prinde niște exerciții în casă, măcar 5-6 minute pe zi, nu mai mult! Apoi, 10 minute, după ce simți că ești adaptată și cu 10 minute, poți mări încet și treptat numărul de minute, iar dacă începe să îți placă poți merge și la sală. Corpul și mintea ta are nevoie ore de timp ca să se obișnuiască cu noul mod de a trăi. Acordă-i timpul. Chiar și dacă bei cu un pahar mai mult de apă decât ieri, înseamnă un mare progres și este o dovadă că poți face ce îți trece prin cap. Sunt singură că poți, ai încredere în tine și vei reuși! Și la mine sunt multe momente când mă simt plictisită și nu am ce face... dar am unele lucruri care îmi ocup timpul. Îmi place să citesc, de exemplu, dar și să ascult muzică. Îmi plac serialele și anime-urile. Poți încerca și tu să îți găsești o pasiune sau cel mai bine, mai multe pasiuni. Crede-mă că este foarte frumos atunci când faci ce îți place.
Poate descoperi că îți plac filmele, sau jocurile de calculator. Poate descoperi că îți place să citești sau să cauți chestii paranormale pe internet, sau să desenezi. Poate descoperi că îți place să cânți când nimeni nu te vede, sau să compui pagini întregi de gânduri. Sunt sigură că este o pasiune care te așteaptă, dacă nu chiar mai multe. Simte-te bine în pielea ta și fii mândră de tine. Fii originală, doar tu dictezi viața ta. Fă ce îți place mereu, oricât de nebunesc ar părea. Fii veselă și crede în tine, crede că îți vei schimba modul de viață sănătos, crede în visele tale și străduiește-te să depui efort pentru ceea ce îți dorești. Nici eu nu prea ies din casă... de ceva timp am devenit destul de sedentară și îmi găsesc locul doar încuiată în camera mea. Când sunt singură, zâmbesc și îmi fac de cap, dar atunci când sunt oameni în jurul meu nu mă pot integra sau vorbi cu ei. Nu mă pot regăsi în nimeni. Înainte aveam mulți prieteni, veneam noaptea pe la 10 de afară, dar acum totul s-a schimbat și numai nu e așa. Ai să vezi că dacă îți vei ocupa timpul cu chestii, nu vei mai dormi mult ziua, doar noaptea atâta cât îți trebuie. Eu dorm numai 3-4 ore pe noapte când am liceu... și nu pentru că nu vreau să dorm sau nu pot, din alte motive. În weekend dorm 7-8 ore pe noapte.
Este foarte bine că nu mănânci pâine și nici nu ești cu sucurile. Imaginează-ți că ai bifat 2 puncte de pe lista mea de sfaturi fără ca măcar să începi să îmi urmezi sfaturile. Deja ai un avans înainte, nu-i minunat?
Îți mai spun încă o dată, străduiește-te cât poți la o schimbare permanentă. Nu te uita la altele și nu spune despre ele că sunt slabe, nu știu cum. Și tu poți fii cu câteva eforturi, chiar mai drăguță decât ele. Trebuie doar să muncești la asta. Și nu îți cere nimeni să o faci într-un anumit interval de timp. Fă-o în felul tău, în timpul tău și fii mândră de fiecare kg care dispare încet. Dacă tu nu ai încredere în tine, atunci cine să aibă? Tu ești singura care poate schimba corpul tău și modul tău de viață.

| Teodora_Timea_2001 explică (pentru Yunnochan):

Îți mulțumesc pentru toate sfaturile tale. happy

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca fata, la 17 ani, ar trebui sa ai maxim 55kg.
Din pacate, fara vointa si ambitie nu vei reusii niciodata sa slabesti, sau sa faci ceva in viata.
Ce poti face?
Poti sa te motivezi si sa sa te ambitionezi ca sa slabesti si sa te mentii slaba, pentru ca nici un nutritionist sau dieta din lume, nu te pot ajuta, daca tu nu au vointa.
Nu exista diete usoare sau grele toate dietele dau rezultat, daca ai vointa si ambitie sa faci ceva pentru tine, respectandu-le in totalitate, fara pic de abateri.

| johnnny123 a răspuns:

Trebuie în primul rând să înțelegi că nu există nici o dietă miraculoasă. Toate dietele care au rezultate reale presupun disciplină și sacrificiu.

Așa cum nu există un mod "ușor" de a învăța să cânți la pian sau un mod "ușor" de a deveni campion de box, tot așa nu există un mod ușor de a slăbi.

Nu poți păcăli fizica. Dacă mănânci mai mult decât consumi, te vei îngrășa.

| unvecin a răspuns:

2 mese pe zi. Mănânci dimineața bine, mănânci la amiază bine și pe urmă pauză. Postul e bun pentru sănătate, în afară că o să-ți fie seara foame în fiecare zi... Succes!

| Anna0111 a răspuns:

Ia aplicatia myfitnesspal. Eu am slabit 22kg cu ea, adica cu meritul meu ca m-am ținut am slabit dar aplicatia m-a motivat. (Vezi sa nu devi obsedată de calorii)

| Ravenous a răspuns:

Incercata pe pielea mea: Fasting, Intermittent Fasting si OMAD (One Meal A Day - cu mentiunea ca eu m-am limitat la 500 cal), 10kg intr-o luna si nu au revenit (trebuie sa te mentii, nu sa bagi shaorme dupa ce vezi ca ai dat jos suficient).
Sa tii o dieta sa functioneze, trebuie sa o adopti ca stil de viata, sa nu revii la vechile obiceiuri cand vezi ca totul e ok.

Indiferent de ce dieta urmezi, ca sa slabesti, nr de calorii consumate/arse de organism trebuie sa fie mai mare decat ce bagi in tine. Deci trebuie sa fii atenta la calorii.

| Teodora_Timea_2001 explică:

Stai linistit/liniștita ca nu ma supăr, asta e adevărul uneori chiar exagerez dar problema e la mine ca nu fac nimic adică doar stau