| Yoanna22ioana a întrebat:

Hey! Am o problema...Nu stiu exact cat de grava.
Ador fructele! Sunt atat de bune si imi dau energie si ma simt atat de bine cand le mananc.Cred ca mananc prea multe fructe pe zi...Defapt mie nu mi se pare ca mananc prea multe dar medicii spun ca ar trebui sa avem 5 portii de fructe si legume pe zi(din care sa predomine legumele). Deci asta ar insemna ca e sanatos sa mancam 2 maxim 3 portii defructe pe zi.Nu as putea sa traiesc cu 2-3 portii, mai ales ca o portie de fruct este echivalentul cu jumatate de grapefruit.
Eu mananc de exemplu intr-o zi mult mai multe fructe:1 mar+1 piersica+2 felii de pepene +1 rodie+suc de grapefruit+ suc de ananas+fructe de goji si tot as mai manca fructe.Le ador!
Ma pot ingrasa de la fructe? Adica eu acum am BMI-ul 18, 37 deci nu sunt grasa, dar in timp m-as putea ingrasa?
O prietena mi-a zis ca fructele au foarte mult zahar? E adevarat? Pot sa fac diabet de la fructe? Adica eu stiam ca au fructoza si nu e chiar acelasi lucru cu zaharul.Si plus ca o doza de Coca-Cola are atat de mult zahar incat reactia normal a organismului ar fi voma daca nu ar avea alt ingredient care inhiba asta.Nu beau cola,nu mananc dulciuri,exista riscul sa fac diabet doar de la zaharul din fructe?
Nu mananc fast-food,prajeli,dulciuri, paste, dar ador fructele.Nu stiu cum sa fac sa nu mai mananc atatea.Incerc sa am o alimentatie si un stil de viata cat mai sanatos si fructele au atatea vitamine si beneficii, dar oare mananc eu prea multe? Aproape in fiecare zi merg cu mama la piata/supermarket sa imi cumpar fructe.Am tot felul de fructe.Cum sa fac sa nu mai mananc atatea fructe? Parca nu am energie sa fac sport daca nu mananc fructe.

E nesanatos sa mananci multe fructe? Mananc prea multe? Help me!

P.S.: Imi cer scuze pentru greselile gramaticale.
*Sunt fata si am 14 ani, in caz ca mai conteaza.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GabrielaIoana a răspuns:

Poti manca cate fruste vrei, e sanatos si e bine ca iti plac. Nu vei pati nimic rau dar sa nu neglijezi nici mancarea.

| kaliseei a răspuns (pentru GabrielaIoana):

Nu este chiar atât de sănătos, măcar înainte de a da un răspuns, să ne informăm puțin. Știi cât zahăr conțin?

| GabrielaIoana a răspuns (pentru kaliseei):

Cam cat doua pahare de cola? Hai sa nu exageram. Eu am raspuns pentru ca si eu mananc multe fructe de cand ma stiu si te instiintez ca am ajuns la varsta de 18 ani si sunt sanatoasa tun iar doctorul meu mi-a zis mereu sa mananc fructe ca sunt sanatoase. Si nu te ingrasa ca doar nu e friptura sau fast-food. Daca tu ai alta parere e problema ta lasa sa aleaga ea ce e bine. O seara buna!

| kaliseei a răspuns:

Aș vrea mai întâi să îți spun că fructele,toate,conțin zahăr și prin asta ți-am răspuns la toate întrebările!
Te poți îngrășa de la fructe.
De asta ai atâta energie, de la zahărul din fructe!
Prietena ta are dreptate, cauta pe net un tabel cu valori nutriționale și uite-te la glucidele pe care le conțin fructele.
Încearcă să le reduci câte puțin, renunță la un fruct azi, maine la unul și tot așa.

| saricica1 a răspuns:

Contin zahar dar se numeste fructoza. Nu iti afectează cu nimic... Atât timp cat nu mănânci multe citrice (portocala, grapefruit, lămâie...) ele fermenteaza in stomac si o sa ai crampe etc... E bine sa mananci max 3 citrice pe zi