| robyroby a întrebat:

Hey. Am si eu o intrebare. Am fost la sala, si am cam tras bine de fiare. In prima zi ( ziua in care am fost ) nu am simtit nimic. A 2`a zi m`am trezit cu dureri cumplite la muschi ( febra musculara ) dar si la incheietura de la cot. Nu stiu cum sa va explic. Unde e cotul, dar in partea din interior. Ma doare acolo la amandoua mainile, si nu imi pot indrepta mana de durere. Am facut intindere :-s?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Salut! Probabil ai o febra musculara, nu e bine ce ai facut tu (adica: sa tragi tare de fiare din prima zi), incearca sa le iei treptat, totul asa se face in viata, putin cate putin. Graba strica treaba intodeauna! Iti sugerez sa mergi la un medic si sa schimbi sala(unde sa gasesti un antrenor bun, care sa te poata sfatui sa nu mai ai probleme). Sanatate!

| kiske a răspuns:

Cred ca ce ai facut tu se numeste inflamarea tendonului.De la febra musculara e imposibil sa nu iti poti ridica mana. Daca si dupa o saptamana inca te doare si nu poti ridica mana este cum zic eu dar ar fi mai bine sa consulti un doctor.Refacerea consta in antiinflamatoare si repaus cam 2-3 luni.

| VladyCristian a răspuns:

Nu-i nimic. Inteleg unde te doare. A aparut din cauza ca ai facut exercitii la biceps si te-ai fortat. Si eu am patit asta. Daca nu poti intinde acum mana, cateva zile te va durea serios dupa care va trece. Important este sa nu renunti, ci dimpotriva, sa continui deoarece este sanatos. Nu forta prea tare la sala deoarece nu are rost. Mai bine fa cu mai putin si fa-le corect. Cu timpul vei ridica din ce in ce mai mult. Daca te doare mana - poti face maine pentru picioare. Recomandarea mea este insa sa te opresti cateva zile. Repet: ceea ce ti s-a intamplat este normal - mai ales in cazut in care ai te-ai fortat. Ai facut intindere... dar iti va trece. Incearca sa mananci alimente pe baza de lapte (iti va trece mai repede). Spor la treaba in continuare! happy

| VladyCristian a răspuns:

Inca ceva: daca esti incepator - trebuie neaparat sa faci cu un instructor
daca ai mai facut - te descurci happy

| hiphopbeatz a răspuns:

Da'te cu bengay, actioneaza prin incalzire, este foarte bun.=)

pace!

| Steff_7182 a răspuns:

laughing...cati nu fac asa... te-ai fortat si normal, ai facut intindere.De ce nu consultati ma un antrenor, ca in fiecare sala este cel putin 1.Asa,trageti ca disperatii 1 ora si apoi stati cate 2 saptamani pe bara.

| ThiPaRu a răspuns:

NU e febra musculara si eu am avut cand am inceput exact unde spui tu, nu puteam scrie la tabla. O sa iti treaca ia-o mai usor la sala daca esti incepator ca o sa ai niste febre musculare ca nu o sa mai poti face deloc. Daca ar fi usor la sala toti ar fi mari pe strada...eu am avut febra musculara la picioare ca nu puteam sa stau in picioare. O sa iti treaca in maxim 5 zile...

| Sebby_6032 a răspuns:

In prima zi de sala nu trage ca disperatu' de fiare. Organismul tau nu e obisnuit cu efortul fizic intens. Ia-o mai usor, incepe cu greutati mai mici apoi le maresti constant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste prostie nu intinderelaughing Ai o febra puternica. Intinderea o simteai atunci...
Nu ti-am zis sa stai acasa si sa te bucuri de copilarie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heh mersi mult tuturor. si eu am patit la fel doar ca pe mine ma doare muschiu de la umar pana jos si la cot acolo la tendon e crima stau numa in L. o sa o iau incet poimaine la sala cu exercitii de incalzire si dupa o sa continui usor. bafta multa.winking sa iti faci mult masaj cu crema pentru inflamatii sau o crema pe baza de ulei sa alunece bine mana.winking bafta

| anna_5786 a răspuns:

E posibil sa fie febra musculara, daca tot nu poti du-te la doctor. dar e posibil sa treaca in maxim 24 de ore si mie mi se mai intampla, si de acum sa ai grijabatting eyelashes

| anonimpublikmasculin a răspuns:

Trebuie sa stii metoda antrenamentului nu te duci si te antrenezi acolo fara tolc de trei ori pe saptamana trebuie sa te duci si cite o ora sa stai.Luni faci la biceps si la triceps. Miercuri faci la spinare si la muschii de la piept.Iar vineri faci la picioare si la pres

| aLeXDD a răspuns:

As dori sa stiu cine a avut aceasta problema.si daca i-a trecut, in cat timp si ce a facut ca sa-i treaca. Vad ca sunt numai pareri. As dori sa raspunda cineva care a avut aceasta problema si sa ne zica cum a rezolvat`o.

| Crucianu_Ionut_1990 a răspuns:

Asa am patit si eu ai facut multe repetari