| okokokoko a întrebat:

Hey!
As avea nevoivde cateva sfaturi, vreau sa ma ingras si nu reusesc, sunt fata, am 16 ani, 1.70 inaltime si 50 de kilograme, sunt prea slaba si incep deja sa ma urasc pentru felul in care arat, nu am crezut ca sunt asa slaba pana nu am ajuns la liceu, stiti prea bine ca toti isi dau cu parerea si asta afecteaza oamenii slabi la capitolul incredere in sine si dezinteres fata de ceilalti, ei bine..sunt unul din ei, sunt o persoana slaba emotional, nu mai zic fizic
Asa ca m-am pus in ultimul timp pe mancat, cand sunt acasa mananc aproape tot timpul, chiar si cand simt ca nu mai pot. Tot rontai ceva, degeaba, nu se observa nimic.
Exista niste pastile sau ..nu stiu, retete ceva, habar n-am, vreau doar sa ma ajutati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand incearca sa nu pui la suflet toate rautatiile pe care le spun colegii tai. Ti-as recomanda sa te privesti in oglinda si sa faci un exercitiu de acceptare de sine. Poti sa iti spui cuvinte de genul "Sunt sanatoasa, sunt frumoasa si am grija de mine", sau orice alt mesaj motivational. In al doilea rand, este foarte posibil sa ai un metabolism foarte accelerat avand in vedere ca iti este foarte greu sa iei in greutate, insa ai si o varsta frageda. Este posibil ca lucrurile sa se mai schimbe odata cu trecerea anilor. Iti recomand sa continui sa mananci de cateva ori pe zi (5-6,portii relativ mici), shakeuri de proteine, dar sa faci si cateva exercitii pentru a-ti mentine masa musculara. Daca nu observi rezultate, gandeste-te sa consulti si un medic nutritionist, eventual sa faceti impreuna un plan sau anumite teste in cazul in care exista alte afectiuni. Poate ai un corp de model! Mult succes!

8 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Pai trebuie sa fii in surplus caloric. Baga si tu 2000 de calorii pe zi si vezi de acolo.

| AlinMrs a răspuns:

Nu ar trebui sa te deranjeze ce spun altii despre aspectul tau( in majoritatea cazurilor nici nu ii intereseaza) ci doar pe tine, sa fii to multumita.
Chestia cu mancatul mult nu ajuta, e metabolismul tau de asa natura. Ai arderile rapide si nu ai ce sa faci. In schimb ai putea face sport care e si sanatos si sa pui si greutate in acelasi timp. Si da, castigi in greutate/masa musculara nu pierzi cum se asteapta majoritatea cand se gandesc sa faca sport.

| CatalinB11 a răspuns:

1. Daca ai metabolism cu arderi rapide o sa fie greu sa te ingrasi dar nu imposibil. Cele mai bune ingrediente pentru a lua in greutate sunt proteinele pe care le gasesti din plin in oua, piept de pui, nuci, seminte, etc, si carbohidrati complecsi pe care ii gasesti in cereale sau paste integrale. Totusi incearca sa nu iti fortezi organismul. Inca esti in perioada de dezvoltare. Lasa organismul sa se dezvolte singur, de la sine. Oricat ai fi de nemultumita de greutatea ta gandeste-te ca e mai rau sa suferi de o boala ce poate aparea in urma complicatilor aparute din cauza a diferite substante sau excese.

2. La varsta ta este normal ca starile tale emotionale sa fluctueze de la un nivel la altul. Cei mai multi adolescenti trec prin aceasta faza deoarece sunt la varsta in care incep sa isi puna intrebari, iar cum experienta persoanelor de varsta ta este una relativ mica, raspunsurile sunt foarte putine iar intrebarile si gandurile vin gramada. Incearca sa te concentrezi pe lucruri care iti aduc starea de bine, de exemplu: asculta muzica preferata, citeste o carte(sunt foare multe opere literare care asteapta sa fie descoperite), incearca sa iti petreci timpul cu persoanele apropiate si dragi, etc. Sunt foarte multe lucruri pe care le poti face pentru a-ti ocupa timpul si pentru a nu lasa gandurile sa isi faca de cap cu tine.

Asadar, nu iti forta dezvoltarea, atat cea psihica cat si cea fizica. Aceste procese au loc in timp si nu pot fi schimbate peste noapte. Ai grija de tine! happy

| okokokoko explică (pentru CatalinB11):

Multumesc frumos pentru raspuns, asa o sa fac

| denisQ00 a răspuns:

Daca chiar vrei sa te ingrasi poti sa mananci lucruri care au multe calorii si volum foarte mic ( in loc de paine biscuiti, dulciuri, sucuri naturale facute de tine, lapte cu grasime 3, 5 ) dar sa ai grija sa nu exagerezi

| Stefanztl a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci asa este corpul tau. Poate dupa 18 ani ai sa te ingrasi

| Gabitu698 a răspuns:

Ai putea să mănânci fast food pentru că un singur burger de la kfc poate să conțină peste 4000 de calori de 2 ori cat qr trebui sa manance un om pe zi.