| alexnadra35262 a întrebat:

Hey:*
as dori foarte mult sa slabesc mai ales in zona picioarelor unde sunt f plinuta....nu stiu, am vrut sa tin o dieta dar nu am puttut-o duce pana la capat.As vrea sa ma ajutati.in zona abdomenului nu am nici o problema, doar in zona picioarelor.Va rog mult dati-mi niste sfaturi sau niste diete care nu sunt atat de drastice(mananci o data pe zi o salat si in rest doar apa).Nu stiu, daca mi-ati putea da si niste alimente care pot sa le mananc ar fi minunat!
Multumnesc anticipat!:*sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Coco2730 a răspuns:

Buna, Alexandra. As vrea sa iti spun ca si eu am o problema cu silueta mea tip para, in care picioarele au tendinta de a se ingrasa, asa ca pot sa te ajut cu informatiile pe care le-am dobandit din experienta mea. In primul rand, nu exista slabire localizata, iar cand vei slabi vei da jos masa de peste tot, de la abdomen si sani (acestea se reduc primele), la maini si picioare (dupa o dieta de slabire mai lunga, in doua saptamani nu poti face absolut nimic). Exista doua cai de a slabi, pe care le poti combina in metode extrem de distractive, una ar fi sa mananci mai putin si cealalta sa cresti consumul de calorii: inot, treaba prin casa, fitness, plimbat cu rolele, etc. In functie de obiective si posibilitati, alimentele le alegi chiar tu. Eu ti-as recomanda, in cazul in care cunosti limba engleza, cartea geniala Burn the fat, feed the muscle, care cuprinde tot ce ai nevoie, de la motivatie la nutritie. Daca doresti, pot sa ti-o trimit. Daca nu stii nici macar engleza, poti incerca manualul Traiesc, deci ma abtin, de Mihaela Bilic. Succes, draga mea!

| Cosmin86 a răspuns:

Iti faci propria dieta, e stupid sa copiezi o dieta de pe net sau ca asa iti zice X sau Y. Te documentezi despre alimente si iti faci un plan alimentar a.i. sa-ti asiguri tot ce ai nevoie si sa scazi nr de calorii consumate.

Combina asta cu un exercitiu de cardio ( alergat, inot, stepper, etc. ) de cateva ori / saptamana, si o sa slabeti.

Slabit sanatos = 2 sau 3 kg / luna, sa nu te astpeti intr-o saptmana sa fi slaba.

Vezi pe getfit.ro principiile, te poti documenta acolo, sa nu faci tampenia de a nu mai manca dupa ora 18 sau sa te infometezi.

| FadetoBlack a răspuns:

Bună
părerea mea este să nu te apuci de diete şi tot felul de procării, îţi pot deregla organismul, şi nu e bine.
Aş zice să faci mult mult mult sport, şi eventual uită-te pe net, la nişte exerciţii pentru picioare! sunt sigură că o să te ajute, mai reduci şi puţin din mâncare şi totul va fi ok!
Numai bine!

| daassh a răspuns:

NU, nu, nu asa sa nu faci asemenea regimuri mai vara, eu iti recomand sa:
Genoflexiuni + Abdomene + Fandari + Alergare dar nu uita sa mananci adecvat(adica sa ai un regim strict bazat pe mai multa proteina, mese stabile adica la ore fixe si nu infometare) iar daca faci ceea ce ti-am spus sigur aisa pierzi cm buni din zona picioarelor si ai sa tonifiezi picioarele foarte frumos dar nu uita! alimentatie + antrenament + somn UN TRIO FOARTE IMPORTANT! daca neglijezi una dintre ele nu ai sa faci progrese.Succes!

| TasieSimona a răspuns:

Ai putea face sport. Iti cumperi un costum care te face sa transpiri si garantat vei slabi cu sport si dieta. :*

| Trandafir_Radu_1980 a răspuns:

Salut! Gasesti informatii complete despre slabire pe Sportaholic www.sportaholic.ro

| AshleyYy a răspuns:

Si eu am oarecum problema asta.dar sunt mai complexata din cauza abdomenului meu. eu am incercat o dieta..am slabit un kg in 2 zile.dar nu mancam mare lucru. nu e indicat ca mi s-a facut rau. dar cand chiar am slabit mancam multe saltate si alergam seara dar retine ca nu alergam mult deloc. dar e suficienta! ce inaltime ai?

| alexnadra35262 explică (pentru AshleyYy):

1.65

| AshleyYy a răspuns (pentru alexnadra35262):

Eu am 1.64. si eu am problema asta si sunt tare complexata x_X
cea mai buna metoda e sa te abtionezi si sa alergi..si chiar vei slabi:*:*:*