| anonim_4396 a întrebat:

Hey, as vrea sa slabesc vreo 6-7 poate 8 kg. Are ceva daca nu mananc o saptamana intreaga?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu gandesti macar cand pui intrebarea asta? Eu stiu ca ai 13 ani, dar din primele zile inveti ca trebuie sa mananci, zic.

| Mayar a răspuns:

Cam intr-o zi o sa lesini de foame. trebuie doar sa faci sport si sa fii atent cand cat si cum mananci.
Sportul poti sa il faci oricand - dimineata, noaptea sau intre, DAR la minim 2 ore dupa de ai mancat!
Acum, cu privire la mancare, urmeaza urmatoarele sfaturi :

Trebuie sa manaci la ore fixe cu o marja de maxim o ora. si in fiecare zi sa mananci la acealesi ore. poti trece peste mese, dar nu le poti lua la alte ore decat la cele la care iti vei fixa masa. Evident ca mesele de dimineata vor avea mai multe calorii decat cele de la pranz, iar cele de seara vor fi foarte slabe in calorii.
Trebuie, de asemenea, sa bei multa apa :
1 cana (250 ml)fix dupa ce te trezesti; 1-2 cani de apa cu o ora inainte de micul dejun - asta doar daca poti; 1-2 cani de apa cu 20 de min inainte de pranz si cina; 100-200ml de apa dupa c e ai baut ceai/cafea. sucuri sau chestii acidulate nu bei. iar seara - sa bei 300-600 ml de apa cu 2 ore inainte de culcare. Daca nu poti atunci, incearca sa faci in asa fel incat in intervalul de 2 ore de dinainte de culcare si pana la culcare sa bei cantitatea de apa de care am zis mai sus, aia cu 300-600ml.
Trebuie sa iti obisnuiesti asa organismul si vei slabi. Eu am facut chestia asta si a functionat, spre uimirea mea happy

Multi recomanda dar nici macar ei nu au incercat ceea ce recomanda. Eu am incercat ceea ce ti-am spus mai sus si chiar functioneaza. Sportul poti sa il faci cand vrei tu : dimineata, la amiaz, seara, noaptea, etc - dar sa fie dupa min 2 ore de la ultima masa luata.
Multa bafta!

Daca nu mananci, coprul tau o sa depuna orice o sa bagi dupa aceea in gura ca sa fie sigur ca o sa aiba ce sa consume mai tarziu. asa ca modul i ncare mananci conteaza, nu daca nu mananci

| dannyel86 a răspuns:

Infometarea nu e o solutie! Poate ca slabesti, dar te si imbolnavesti. Iar cand te apuci sa mananci ca inainte, te ingrasi de nu te vezi, Slabirea trebuie sa se faca cu cap, reducand dulciurile, painea si portia de mancare. Daca mananci mult, taie jumatate din portie si faci un lucru bun pentru sanatatea ta. Nu te mai indopi, dar si slabesti. Nu uita sa bei apa!
Lasa dulciurile deoparte, daca vrei sa vezi rezultate.
Eu am slabit 1 kg doar pentru ca am renuntat la paine.
Treptat, voi scoate din lista si celelalte tentatii (dulciuri, cafea).

| johnnny123 a răspuns:

Este cea mai mare prostie pe care o poți face.

Este ca și cum ai spune "decât să iau o jumătate de somnifer în fiecare seară timp de două luni, mai bine iau 30 de somnifere odată"

Nu așa funcționează organismul uman.

| xerxes1 a răspuns:

Nu o sa reusesti decat cateva ore.
Doar cei care au o minte puternica reusesc.
Nu iti recomand o saptamana din prima deoarece s-ar putea sa fie ultima.Te vei intoxica cu propria grasime.
Faci la inceput o zi, dupa cateva saptamani treci la 3 zile si dupa o luna doua poti trece la o saptamana.

| RaulAndrei2002 a răspuns:

Btw, am 13 ani...

| ElenusH97 a răspuns:

Are,nu slavesti oricum cat vrei tu intr-o saptamana nici daca te infometezi.Incearca sa nu mai mananci seara si sa scoti usor usor zaharul, fainoasele si carnea de porc si incearca sa faci putina miscare.Iti spun din proprie experienta.Da, slabesti greu ...eu dadeam in jur de 700g pe saptamana si poate in unele saptamani nimic dar cu ambitie am reusit sa dau de la 62 la 54 in 3 luni si mentionez faptul ca mai aveam din cand in cand mici scapari si mancam pizza.Eu am incercat sa nu mananc mai mult de 1000kcal pe zi.

| UNICORNGIRL12345 a răspuns:

Omule, cum sa nu mănânci o săptămână?! Ai 13 ani, ești in creștere. Dacă chiar vrei sa slăbești fa-ți salate și sucuri de fructe (fara zahar). Asta nu înseamnă sa nu mai mănânci nimic alteva in afara de salate dar încearcă sa mananici mai puțin și de mai multe ori pe zi.Fa și mișcare, du-te la aparatele de sport
de prin parcuri și aleargă în fiecare zi vreo 30 de minute. Sper ca te-am ajutat