| alma200033 a întrebat:

Hey! Cam cat timp se poarta ochelarii de vedere? Este adevărat că ii porți doar câțiva ani si după nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| wpetterssone a răspuns:

În funcție de diagnosticul pe care îl ai. Există boli care pot fi corectate prin folosirea ochelarilor, folosirea unor plasturi speciali sau prin operație. Eu folosesc ochelari de peste 21 de ani.
Cunosc oameni care folosesc ochelari pentru distanță sau pentru apropiere. Aceștia au folosit ochelarii timp de 2-4 ani sau încă folosesc ochelarii, mai mult de 10 ani.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de natura problemei!
In 99% din cazuri, se poarta toata viata si se verfica dioptriile anula, sa nu progreseze miopia sau boala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de problema pe care o ai. Unii oameni sunt nevoiti sa poarte ochelari toata viata.

| oz_1736 a răspuns:

Daca sunt ochelari permanenti, ii porti continuu. Iar la 3 sau 4 ani te duci la control sa vezi daca ti se mai potrivesc

| QuelQui a răspuns:

Nu este adevarat. Depinde de afectiune. Sunt ochelari corectori si ochelari definitivi. Ochelari pentru distanta (permanenti) si de citit. Ochelari si... ochelari. Cum iti recomanda medicul, asa si atat ii porti. Altfel, afectiunea ta se poate agrava iremediabil.

| meandme111 a răspuns:

Depinde de problema pe care o ai. Cunosc oameni care si-au corectat vederea si nu mai au nevoie de ochelari dar cunosc oameni care vor avea nevoie de ochelari toata viata.