| moonchild9 a întrebat:

Hey.
Ce as putea lua sa-mi treaca tusa? Sunt racita deja de doua saptamani in care am luat vitamina C si zinc pentru imunitate, si sirop de patlagina pentru tusa, dar nu m-au ajutat. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Depinde ce fel de tuse ai; una seacă sau una cu secreţie...

Apoi, ar fi indicat un control la medicul de familie pentru diagnostic şi tratament - ai stat destul 2 săptămâni, timp în care te-ai auto-tratat!

De asemenea, în paralel cu tratamentul recomandat de medic se pot folosi "leacuri băbeşti" : ceai de soc îndulcit cu miere ( se bea cald, NU fierbinte ), sau ceai din coji de ceapă + jumătăţi de nucă ( îndulcit cu miere de albine ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
si de ce nu consulti un medic? ce astepti? sa se inrautateasca mult mai mult situatia? cred ca e mai mult decat o simpla raceala si cred ca ai nevoie de ceva mai tare.
O zi frumoasa sa ai si multa sanatatehappy
PS! nu ezita si consulta medicul de familie.

| 0rlando a răspuns:

Fă gargară cu bicarbonat de sodiu în apă caldă, nu fierbinte și în nici un caz rece.
De asemenea orice bei să fie cald, niciodată fierbinte sau rece.

| ღღsvetykღღ a răspuns:

Incearca lapte fierbinte si cu miere..stiu ca ajuta