| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Ce probleme poți descoperi printr-un tușeu rectal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prin tuseul rectal se estimeaza tonusul zonei, al sfincterului.
Tonusul scazut poate fi sugestiv pentru boli neurologice ce poate afecta concomitent si sfincterul urinar
si detrusorul (muschi neted aflat la vezica urinara si ajuta la mictiune).
Tonusul crescut poate sugera afectiuni loco-regionale inflamatorii(fisuri anale, fistule anorectale, hemoroizii ext., rectite).

| sierra1 a răspuns:

Alma e fată sau băiat?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

E fată, din ce întrebări am mai văzut eu postate de ea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hemoroizi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Faptul ca esti gay. tongue