| alma200033 a întrebat:

Hey! Coronavirus are simptome și tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, are simptome: de raceala obisnuita (nas curgator, febra, stare de oboseala, virusul atacand plamanii)
Tratament nu are - de aceea este mortal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simptome are, tratament nu prea. Te bazezi pe lupta organismului cu el.

| Sn4k3 a răspuns:

Apar 1000 de stiri pe tema asta si tot degeaba laughing

| Ineys a răspuns:

Tratament deocamdata nu.
Simptome... se zice ca sesamana foarte mult cu cele banale ale unei simple raceli: Tuse, febra, etc. Pe langa astea poate sa provoace si pneuomonie si dificultati la respiratie. Fatalitatea nu e asa ridicata, dar e acolo.

| nukeyly a răspuns:

Corona virus, raceala clasica, 97 % din infectati scapa, 3 % nu_omul e o masinarie, iar noi inca suntem la ani lumina sa o intelegem pe deplin, intre timp atata timp cat dormi 8h regulat(asta prelungente viata cu 10 ani) si mãnânci regulat si corect(combinatii ok conform tabelelor nutritionale....nu carne cu cartofi, carne cu paine(=> putresceina)... sau cola, kfc, mcd, mezeluri colorate, fornetti cu monoglutamat si e120 din pizza cu salam picant care demult e cu carnati picat > low qc)_doar organismele slabite le prinde raceala, sar nesar.
2. papa regulat catel de usturoi la 10-15 minute dupa ce l-ai zdrobit pe ceva, uleirile volatile cu aerul vor face un super catel de usturoi, ultra-anti cancerigen +++.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Din ce scrie pe internet initial nu are simptome. Poate sa treaca intre 2 zile pana la 2 saptamani pana sa-ti apara simptomele.
Cateva simptome specific asociate virusului sunt:
- senzatia de lipsa a aerului
- o tuse ce creste in severitate de-a lungul timpului
- o febra usuoara ce creste treptat in temperatura
Datorita faptului ca virusul este nou, restul siptomelor sunt inca investigate.
Cat despre tratamente... momentan nu exista vreun tratament specific pentru virus, iar pana la vaccin mai e mult( un an jumatate, se estimeaza). Totusi la momentul actual pacientii sunt tratati la fel cum au fost si cei cu SARS si MERS( datorita similaritatilor) prin:
-medicamente antivirale sau retrovirale
-suport respirator precum ventilația mecanică
-steroizi pentru a reduce inflamarea pulmonară
-transfuzii de plasma sanguina