| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Cum îți poți da seama daca ai o plomba provizorie? Și de ce se pune provizoriu ci nu definitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O plomba provizorie se pune cand se trateaza dintele cu antibiotice sau cand se scot nervii.
In ambele cazuri, materialele sunt introduse pentru maxim 2 saptamani, dupa care trebuie indepartate si locul curatat.
In caz contrar dintele se deterioreaza rapid si definitiv, din cauza actiunii in continuare a substantelor lasate in canal.

| alma200033 a răspuns (pentru Bula):

Eu am avut o carie mică și o am de 1 an plomba

| Bula a răspuns (pentru alma200033):

Daca a fost doar o carie mica, si a tinut deja un an fara probleme, atunci a fost plomba definitiva.
Ai grija insa, si aceasta plomba poate sa cada dupa un timp, iar atunci trebuie reparat repede!

| alma200033 a răspuns (pentru Bula):

Mulțumesc!happy

| Iote a răspuns:

Nu iti dai tu seama, ci iti spune medicul. Plomba provizorie se pune cat timp se face tratament, ca sa nu intre mancare in gaura aia. Sa poata fi tratata corect. Dupa ce caria este curatata se pune plomba definitiva.

| laSoledad a răspuns:

"De ce se pune provizoriu ci nu definitiv?"
Pentru ca sa te mai intorci o data la dentist, sa te mai taxeze o data.
Nimic nu este definitiv, permanent in viata asta.
Materialele din care iti formeaza plomba nu tin pe vecie si mai costa si mult.

Pentru ca si cabinetele stomatologice sunt niste afaceri si pentru ca #profit!

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Nu este așa. Răspuns eronat.
Fiica mea este medic stomatolog și nu procedează așa.
În plus, plomba provizorie se pune cu un medicament să vindece un dinte bolnav. Aceasta este dintr-un material slab și poate fi eliminată ușor. După ce dintele se vindecă, ea este înlocuită cu o plombă definitivă.

| laSoledad a răspuns:

Lasati ca si alea definitive tin in functie de material. Stiu cazuri in care au tinut doar cativa ani. Nu e nimic definitiv.