| galinaanonim a întrebat:

Hey, cum pot slăbi pentru ca ma chinui de mai bine de un an? M-am apucat de sala de 1 săpt am 150cm si 56 kg nu e bine deloc si mănânc puțin în valori si sora mea se îndoapă ca un porc si are 47 de kg la 14 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La doar 1.50 trebuie sa ai 40-42kg.
Nu-i frumos sa-ti jignesti sora, ca nu-i vina ei ca tu esti grasa!
Pune mana serios pe alrgat si alearga 1 ora pe zi, transpira si vei vedea cum scad kilogramele.
In ce priveste mancare, evita sa te mai uiti in farfuria altuia si sa comentezi, ca nu-i frumos si nici nu te ajuta la ceva.
Elimina din farfurie: painea, fainoasele, cerealele, toate dulciurile, ciocolata, sucurile si snakesurile.
Mananca numai salate si vegetale cu 1 bucatica de carne, de 3 ori pe zi.

| iamprettybored a răspuns:

Nu asculta ce zic persoane neautorizate pe net, iti zic din experienta happy Daca tii diete drastice poti ajunge sa nu mai ai ciclu si chiar sa nu mai poti face copii sau alte probleme hormonale. Cel mai bine mergi la un nutritionist si la un instructor de fitness. Nutritionistul o sa-ti faca un plan alimentar care te va ajuta sa slabesti fara sa-ti pui in pericol sanatatea, iar instructorul iti va da un plan de exercitii care te vor ajuta sa slabesti eficient si sa ai un corp sanatos pentru viitor. Cel mai indicat nu e să transpiri facand cardio și "alergand o ora pe zi" cum zicea cineva pe aici, ci sa pui masa musculara prin exercitii intense dar de scurta durata.

| iamprettybored a răspuns:

Draga mea, în primul rând, nu de dieta ta m-am luat, ci de sfaturile de slăbit pe care le-ai dat, de genul „aleargă o oră pe zi". Poți să întrebi orice specialist, nu e indicat să alergi atât de mult și nici nu e eficient, doar dacă vrei să te antrenezi pentru un maraton. Dar ca metodă de slăbit nu e eficientă.

În al doilea rând, cuvintele cheie care de incriminează le-ai spus chiar tu: endocrinologul ți-a prescris ȚIE acea dietă. Ți-a prescris o dietă personalizată în funcție de vârstă, efortul pe care-l depui, în funcție de kilograme și înălțime și în funcție de afecțiunile tale. Ce e bun pentru tine nu este neapărat bun pentru oricine. De aceea i-am și recomandat să meargă la un specialist pentru a-i oferi o dietă specializată.
Și nu în ultimul rând, te sfătuiesc să nu mai jignești oamenii pe internet "în necunoștință de cauză" cum ai spus și tu. Nu mă cunoști și nu ai dreptul să jignești o persoană despre care nu știi nimic. Asta așa, ca un sfat pe viitor.

Și o ultimă întrebare: așa ți-a prescris și endocrinologul tău, de le „prescrii" și tu altora -„evita sa te mai uiti in farfuria altuia si sa comentezi, ca nu-i frumos"?

Gândește-te că pui sănătatea unui om în pericol în momentul când îi dai sfaturi din acestea care nu sunt general valabile. Un diabetic spre exemplu nu poate avea aceeași dietă ca un non-diabetic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru iamprettybored):

Mai fetita, inca nu ne tragem de sireturi si nu sunt draga ta, fiindca nu nu mai am demult anisorii tai, ci de vreo 3 ori varsta ta.
Sfaturile pe care le-am dat vin de la un medici sopecialisti occidentali, nu de la fitecine.
Nu am de ce sa intreb vreun specialist din Romania, asa cum sugerezi tu, eu sunt in occident de foarte multi ani, iar medicii de aici au alte conceptii.
Faptul ca nu esti de acord cu ce sfaturi dau eu, nu ar trebui sa te afecteze pe tine, fiidca esti libera sa dai la randul tau, ce sfaturi doresti.
Te rog un sigur lucru, evita sa ma critici si sa faci comentarii nelalocul lor, doar pentru ca nu esti de acord cu mine.
Esti inca un copil mic, fara cunsotinte medicale si fara experinta de viata.
Invata sa fii respectoasa si sa-ti vezi de lungul nasului, mai ales cand esti incapabila sa intelegi ceva.
Administratia forumului sugereaza sa nu intri in polemici cu alti useri, ceea ce te invit sa faci de acum incolo~!

| iamprettybored a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am nimic de adăugat decât ca dumneata ești cea care m-a jignit în primul rând. Nu consider ca am fost lipsita de respect în ce am scris.

Dacă sunteti de 3 ori mai în vârstă ca mine nu înseamnă că sunteți de 3 ori mai înțeleaptă, asa cum reiese și din adresarea pe care ați avut-o fata de mine.

Poate ar trebui sa va ascultați singura sfatul de a nu întra în polemici. Eu am dat explicații, dumneavoastră doar m-ați atacat.

Dar, în fine, dacă ați fi avut atâta experienta de viata cum spuneți, poate nu ați fi atât de preocupata de o persoana străină de pe internet și ați știi sa păstrați un limbaj adecvat, fără prerogative de genul "mai fetiță".

Mă rog, fiecare face atât cât îl duce mintea. Și fiindcă cel mai înțelept cedează, acesta este ultimul meu răspuns la comentariile dumneavoastră, de altfel foarte nepotrivite. O zi bună în continuare!